Овошје кои го забрзуваат метаболизмот

Само три часа по консумирањето на зачинета храна, метаболизмот може да се забрза и до 25%. Дали сакате да знаете кои плодови го забрзуваат метаболизмот? Често слушаме како луѓето зборуваат за тоа колку сакаат да ослабат или да се вклопат во помали димензии. Досега е добро, но да не навлегуваме во опсесивни состојби! За некои слабеењето станува главен приоритет и понекогаш се однесуваат како да го посветиле својот живот на оваа мисија. Тие не знаат дека можат многу лесно да ослабат преку природно зајакнување на метаболизмот. Ова може да се постигне со консумирање одредени овошја кои се богати со антиоксиданси и помагаат да се исфрлат вишокот течности и токсини од телото.
Ќе ви претставиме неколку овошја кои го забрзуваат метаболизмот и доаѓаат да помогнат во борбата со килограмите.

Овошје за зајакнување на метаболизмот
Грејпфрут
Ова овошје е ефикасно средство против запек и ги поддржува функциите на екскреторниот систем. Уште повеќе, содржи антиоксиданси кои му помагаат на телото ефикасно да го користи инсулинот, со што го одржува балансирано нивото на шеќер во крвта. Грејпфрутот исто така помага во согорувањето на калориите, што го прави важен дел од секоја урамнотежена диета за слабеење.

Јаболка
Јаболката го забрзуваат метаболизмот, го детоксифицираат црниот дроб и содржат метионин и пептид кои го намалуваат нивото на холестерол и гликоза во крвта.
Јаболката ги поддржуваат функциите на меморијата и се ефикасна алатка за борба против невродегенеративните болести. Истражувањето на Универзитетот во Рио де Жанеиро докажало дека јадењето 3 мали јаболка дневно може да ви помогне да изгубите тежина побрзо.

Цитрусовите овошја поседуваат три слоја на различни фитохемиски својства, вклучувајќи го и витаминот Ц, кој има антиоксидантни својства и го зајакнува имунолошкиот систем. Покрај тоа, тие ни помагаат да согоруваме масти и да одржуваме брз метаболизам.

Зачинета храна
Зачинетата храна е во фокусот на многу истражувачки проекти поради нивните изненадувачки ефекти. Само три часа по консумирањето на зачинета храна, метаболизмот може да се забрза и до 25%. Тие помагаат во согорувањето на калориите и ослободувањето на ендорфин (што ги прави моќен стимуланс и антидепресив).

Киви
По потекло од Кина, ова овошје е богато со влакна и витамини, што го прави одличен зајакнувач на имунолошкиот систем. Благодарение на неговата висока содржина на влакна, кивито помага во регулирањето на варењето и метаболизмот и го балансира нивото на холестерол во крвта. Едно киви ја обезбедува потребната дневна количина на витамин Ц – и за децата и за возрасните.

Диња
Ова овошје содржи толку многу вода што едноставно се топи во устата. Тоа е слатко и совршено во топлите летни денови. Бидејќи е богата со калиум, дињата е исклучително погодна доколку целта ви е брз метаболизам и слабеење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *