Одличен и брз ролат за сите љубители на пица

Одличен и брз ролат за сите кои сакаат пица. Доколку сакате да јадете пица, а не да месите тесто, пробајте го овој начин на подготовка со готови кори.

Состојки:
450 гр кора за пити и баклава
400 гр шунка за пица
350 гр сирење
250 шампињони

2 јајца
3 лажици кисела павлака
Кечап
Оригано
Значи
Сусам
Подготовка:
Готовите кори поделете ги на два дела, така што за секој ролат имате по шест кори.

Изматете ги јајцата и павлаката и додадете малку сол. Ова ќе ви треба за премачкување на кората и ролатот пред да го ставите во рерна.

Наполнете го ролатот на следниов начин:
Ставете две кори и премачкајте ги со кремот и јајцата, а потоа ставете трета кора врз која намачкавте кечап со оригано. Згора на тоа оди четвртата кора, на која се става шунката, на која се става петтата кора, која повторно се премачкува со крем и јајца, а врз неа последната шеста кора, на која се ренда сирење и печурки.

Кога ќе ги наредите сите состојки, виткајте го ролатот за пица така што краевите ќе ги завртите навнатре од страните (да не истекува кашкавалот при печењето) и внимателно виткајте го ролатот.
Кифличките премачкајте ги со павлаката и јајцата и посипете ги со сусам. Истото повторете го и со останатите шест кори кои ги одвоивте за да добиете два кифлички. Загрејте ја рерната на 200 степени. Префрлете ги ролатите во плех обложен со хартија за печење и печете ја пицата 20 до 30 минути, во зависност од рерната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *