Опасно добар ручек или вечера од мелено месо, сирење и тиквички

Измешајте рендана тиквичка со малку сирење и јајца, пропржете ја оваа смеса, а потоа збогатете ја со мелено месо и сирење.
Тиквичките се исклучително флексибилна храна која може да се користи за подготовка на различни јадења. Ренданите тиквички може да се користат и како основа за соединение за пица.

Измешајте ги ренданите тиквички со малку сирење и јајца, пропржете ја оваа смеса, а потоа збогатете ја со мелено месо, домати и сирење. По желба, одозгора можете да додадете кулен или сличен месен производ за што повеќе да наликува на пица.

Состојки за миксот за пица:
700 гр рендани тиквички
450 гр мелено месо
450 мл сос од домати

240 гр рендана моцарела
120 гр рендан чедар
45 гр рендан пармезан
2 големи јајца
½ кромид
салама за декорација

сол и бибер по желба
растително масло
Подготовка на мешавината за пица:
Загрејте ја рерната на 200 Целзиусови степени.
Изрендајте ги тиквичките и посолете ги. Оставете го вака да „одмори“ 10 минути, а потоа исцедете ја целата течност од него.
Измешајте ги исцедените рендани тиквички со две јајца, рендан пармезан и 120 гр рендана моцарела.
Добиената смеса притиснете ја во правоаголен плех, чии внатрешни страни претходно сте ги намачкале со малку растително масло.
Ставете ја основата од смесата во загреана рерна околу 20 минути.
За тоа време на малку маснотии пржете го меленото месо со исечкан кромид додека месото не порумени. Додадете сос од домати, сè добро измешајте, додадете сол и бибер во смесата.

Намачкајте го месото врз основата на печените тиквички, јајца и сирење.
Преку меленото месо посипете го остатокот од ренданата моцарела и ренданиот чедар. По желба одозгора можете да додадете и кулен или некоја слична салама за комплексот повеќе да личи на пица.
Вратете го листот во рерна и печете уште 20 минути додека да се растопи кашкавалот и да се соединат вкусовите.
Послужете топло со салата по избор. Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *