Ориз со пилешко – убедливо најдобриот рецепт. Месото е сочно, а оризот фин и крцкав

Наједноставен рецепт за ориз и пилешко, без многу компликации и со основни состојки. Месото е сочно, а оризот е фин и добро заоблен. Нашиот омилен рецепт.

пилешко
оризот

лак
морков
магдонос
зачини: сол, бибер, сув зачин, пиперка

Маринирајте го пилешкото и оставете го во фрижидер до употреба, а за маринадата употребивме: сол, бибер, зеленчук и пиперка

Пред пржење, ќе ја подготвиме основата. Се вари водата и се додаваат 2 коцки пилешко
Пржете го пилешкото 10 минути на силен оган, додека не добие убава кафена боја

Во длабока тава пропржете го кромидот и морковот неколку минути, а потоа додадете го оризот и пропржете сè 5 минути. Зачинете со малку сол, зеленчук и соја сос
Истурете го оризот во тавата и врз него наредете го пилешкото и сè покријте со густинот

Печете на 220°C 30-40 минути, додека густинот не зоврие
Свртете го месото и печете уште 5 минути, до саканата боја

Погледнете го видео рецептот со подготовка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *