Осветлете ја косата без фарба! Ви требаат само неколку намирници од кујната

Иако сега се достапни разни хемиски препарати за да ја осветлите вашата коса дома, тие во исто време можат да ја уништат, исушат и да го изгорат скалпот. Еве неколку ефективни третмани за осветлување и негување на косата:

Јаболков оцет
Јаболков оцет, исто така, се наоѓа во многу бои за коса, заради неговите антиинфламаторни и антибактериски својства. Начинот на кој можете да ја осветлите косата е да истурете вода и јаболков оцет во сооднос 1:1 во шише со спреј и да ја прскајте косата секој пат пред миење и оставете ја да отстои неколку минути.

Резултатите нема да бидат видливи веднаш, но по неколку повторувања, вашата коса ќе стане природно посветла.

Цимет, јаболков оцет, маслиново масло и мед
Нанесете ја оваа мешавина на вашата коса пред да ја измиете и оставете ја да отстои најмалку половина час. Циметот длабоко ќе ви го исчисти скалпот, медот ќе му помогне на јаболковиот оцет, а маслиновото масло ќе ги храни врвовите на вашата коса.

Лимон и регенератор
Додека нанесувањето лимон на вашата коса во никој случај не е препорачливо бидејќи може драстично да ја исушите, мешавината на лимон и регенератор е одлична затоа што ќе ви даде сè што сакате – и осветлени прамени и негувана коса.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *