Отстранете го целиот забен камен од забите – без да одите на стоматолог! Со состојки кои веќе ги имате дома

Сите сакаме да имаме убави и бели заби. Затоа не треба да користите производи полни со штетни хемикалии. Подобро е да ги користите овие природни состојки:

Сода
Земете малку сода бикарбона и измешајте ја со вода. Нанесете на забите и исплакнете. Не правете го тоа многу бидејќи големи количини на сода бикарбона може да ја оштетат забната глеѓ.

Овошје
Јадете колку што можете повеќе портокали, истријте ги забите со лимон и ќе видите подобрување.

Кокосово масло
Ова масло е едно од најздравите масла. Успешно е во избелувањето на забите. Нанесете го на забите, замавнете и исплакнете. Правете го ова неколку дена и ќе забележите подобрување.

Етерично масло од нане
Во чаша вода ставете 2 капки есенцијално масло од пеперминт и исплакнете ја устата. Ќе бидете задоволни од резултатите.

Лушпа од банана
Користете ја внатрешноста на кората од банана и втријте ја на забите. Ова ќе ви ги избели забите. Правете го ова неколку дена.

Погледнете како природните состојки можат да ви помогнат да решите разни проблеми. Затоа, немојте да се труете и да паѓате на реклами за производи кои се полни со штетни хемикалии.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *