Охридски варен ѓеврек на кој нема да можете да му одолеете

Потреби намирници:

– 800 гр брашно
– 1 квасец
– 1/2 лажиче сол
– 250 мл млака вода
– 4 лажици масло

Подготовка:

Се замесува средно тврдо тесто и се остава да кисне еден час.
Се дели на 16 дела, се формираат ѓевречиња и се ставаат по една минута во зовриена вода ( 1 литар вода) со 1 лажица мед.
Се поросуваат со сусам и се печат 40 мин. на 180 степени

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *