Палачинки од тиквички и сирење

Рецепт за палачинки од тиквички и сирење кој е лесен и брз за подготовка.
Потребни состојки:

700 грама тиквички
млад кромид
250 грама фета сирење
130 грама брашно
магдонос
1 лажица мелен пипер
3 јајца
лимон
сол и пипер
масло за готвење

Начин на подготовка:
Изрендајте ги тиквичките, посолете ги и оставете ги на крпа околу 20 минути за да се исцедат. Измешајте го кромидот со фета сирењето, па додадете ги магдоносот и мелениот пипер. Додадете брашно, сол и црн пипер и изматените јајца. Добро промешајте ги состојките. Добро исцедете ги тиквичките и додајте ги во смесата. Со лажичка додавајте од смесата во тава со загреано масло за да добиете мали палачинки. Пржете околу 2 минути од секоја страна, на тивок оган. Послужете со лимон. На здравје!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *