Пет есенцијални масла што треба да ги имате дома

Етеричните масла, или маслата извлечени од ароматични растенија, можат да третираат широк спектар на здравствени проблеми. Тие се природни антидепресиви, ублажувачи на болка, засилувачи на расположението и имунитетот. Еве пет есенцијални масла што треба да ги имате дома.

Етерично масло од лаванда
Лавандата има антисептички својства кои помагаат да се убијат бактериите и габите. Неколку капки можат да ги излечат изгорениците, иритациите на кожата и да спречат појава на плускавци. Тоа е и релаксант, а неколку капки во бањата после напорниот работен ден можат да го ублажат целиот стрес и да ве подготват за добар сон. Ефикасно е и за отстранување на лошите мириси од тоалетите или кантите за ѓубре дома. Ставете неколку капки на областа за да се ослободите од непријатниот мирис.

Етерично масло од еукалиптус
Еукалиптусот најчесто се користи како лек за лекување кашлица, настинка и затнат нос. Моќниот антибактериски агенс, еукалиптусот може да се користи дома за да се запре ширењето на вообичаени инфекции како грипот. Раширете неколку капки низ собите и заштитете ги другите од болести. Му помага на телото да го исфрли вишокот слуз и дава моментално олеснување.

Масло од чајно дрво
Маслото од чајно дрво е задолжително
Маслото од чајно дрво е природно антибактериско средство за дезинфекција. Неодамнешните истражувања докажаа дека има многу медицински придобивки. Ефикасно е против инфекции на уринарниот тракт, чешање, акни, исекотини, убоди од инсекти, изгореници од сонце, брадавици, херпес и првут.

Етерично масло од лимон
Лимонот е познат по својата способност да го исчисти нашето тело од штетните токсини. Според една студија објавена во International Journal of Food Microbiology, маслото од лимон е најмоќниот антимикробен агенс меѓу сите есенцијални масла.

Вдишете неколку капки за моментално подигнување на расположението и ограничете ги вашите желби за слатки заби. Користете го за да ја навлажнете кожата и да добиете природен сјај. Исто така, има благотворно дејство на желудникот и го помага варењето после тежок оброк.

Етерично масло од нане
Ова масло е многу ефикасно против главоболки и надуеност. Ставете капка во близина на слепоочниците и масирајте, измешајте ја со малку масло за лице и втријте ја за да се ослободите од таа досадна главоболка. Маслото од нане може да се трие и против болните мускули. Ова масло, исто така, има тенденција да ве држи будни и будни, затоа користете го кога ви е тешко да ги исполните роковите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *