Пет причини зошто треба да консумирате сода бикарбона

Сода бикарбоната се користи како терапија за многу болести.
Измешајте една лажичка сода бикарбона во чаша вода и испијте ја таа течност. Ова е стар лек кој се користи за ублажување на симптомите: артритис, варење, инфекции, горушица.

Сода бикарбона е антацид
Бидејќи е антацид, сода бикарбоната ја неутрализира желудочната киселина. Ќе ги ублажи киселините, а го забрзува и подригнувањето, што ќе го ослободи желудникот од гасови и надуеност.

Сода бикарбона му обезбедува на телото идеална PH вредност
Иако киселината е потребна за варење на храната, премногу киселата средина во вашето тело може да доведе до сериозни болести како што се артритис, остеопороза и рак. Затоа, постои сода бикарбона која ја враќа идеалната PH вредност на телото, т.е. го заснова телото и го спречува развојот на сериозни болести.

Сода бикарбона го намалува воспалението
Воспалението на зглобовите предизвикува болка и состојби како гихт (урична киселина се акумулира во урината, крвта и ткивата). Сода бикарбона одлично го решава ова воспаление.

Ги ублажува инфекциите на уринарниот тракт
Освен што ќе пиете многу вода и чај од брусница, сода бикарбоната ќе помогне и во лекувањето на инфекциите на уринарниот тракт. Ја намалува киселината во урината. Ако сте склони кон инфекции, пијте сода бикарбона разредена во вода.

Му дава енергија на телото
Ако вежбате напорно, млечната киселина ќе се акумулира во вашите мускули, предизвикувајќи болка и замор. За да му дадете енергија на телото во 4 чаши вода, измешајте четвртина лажичка сода бикарбона, 1 лажичка морска сол и 2 лажички мед и една кафена лажичка сок од лимон. Пијте ја оваа течност во текот на денот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *