Печен компир со сирење и сланина

Состојки:

1,5kg компири
500g сирење
300g сланина
Подготовка:

Сварете го компирот во солена вода. Откако ќе се свари излупете го и во сад за печење редете компир исечкан на кругови, рендано сирење и ситно сечкана сланина. Завршете со уште еден ред компири и одозгора зачинете.

По желба, додајте 2-3 лажици хопла или павлака за компирот да биде посочен.

Печете околу 20 минути на 200 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *