Пилешки батаци и карабатаци во тава со зеленчук

Богатство на вкус и здравје

СОСТОЈКИ:

2 главици кромид и поголем куп млад кромид
3 свежи пиперки или од замрзнувач
2 свежи домати
2 цветови брокула
2 моркови
пилешки батаци и карабатаци
50 гр ориз
200 гр шампињони
сув зачин по желба и сол
мелен пипер
масло

ПОДГОТОВКА:

На масло пропржете го исечканиот кромид, додадете сечкана пиперка и морков на кругови,

Додадете го пилешкото и динстајте малку. Додадете измиен ориз, додадете сол, бибер, мелен бибер и здробени цветови од брокула.

Излупете го доматот и исечете го на коцки и додадете го, додадете ловоров лист.

Ставете во рерна на 220 степени околу еден час.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *