ПИЛЕШКИ РОЛАТ – Неверојатен вкусен ручек за целото семејство

СОСТОЈКИ

1 пиле со средна големина (приближно 1,7 кг)
150 гр сланина во тенки листови
1 среден кромид
2 кришки леб
околу 1 дл млеко
1 јајце
магданос
сол, бибер, вегета

ПОДГОТОВКА
Најпрво со остар нож внимателно одвојте ги кожичките од пилешкото, внимавајќи да бидат што поцелосни, бидејќи ќе послужат како основа за ролатот. Пилешкото потоа се сече на помали парчиња и месото се одвојува од коските (од нив ќе направиме супа).

Белото месо исечкајте го на тенки филети и во блендер исечкајте го месото што го извадивме од батаците и ќофтињата или ситно исечкајте (може да ги ставите и крилцата во супата). Кромидот ситно се сечка и се пржи на малку масло, се потопува лебот во млеко и се остава да отстои околу 10 минути додека да омекне.
Подгответе го филот: измешајте го месото што сме го исецкале, додајте го пропржениот кромид и лебот што го исцедивме од млекото.

Посипете ги со сечканите листови магдонос и додадете едно јајце. Зачинете по вкус (1 рамна лажичка вегета, 1/2 лажичка сол и малку бибер ќе бидат доволни). Над листот алуминиумска фолија прво ставете ги пилешките кожички (ако е некаде искинато, само убаво ставете го), одозгора намачкајте тенки листови сланина. Преку него се ставаат филети од бело месо, се посолува малку и се нанесува приготвената фил.

Сè заедно завиткајте во ролат, додадете уште малку сол и масло, па цврсто завиткајте во алуминиумска фолија. Истурете малку вода во подлабоко тавче и спуштете го завитканиот ролат, печете се заедно на 200 C околу 45-50 минути. Извадете ја од рерна и само малку одвиткајте ја фолијата, па вратете ја во рерна да се пече уште 20-30 минути додека кората убаво не порумени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *