Пита од тиквички готова за 15минути

Состојки

3 јајца
1,5 шољи јогурт

1 шоља зејтин
1,5 шољи палента
1,5 шољи брашно
1 тиквичка (околу 300 гр.)
300 гр сирење

1 пециво
150 гр кашкавал
20 гр сусам

Подготовка:

1. Тиквичката се лупи и се ренда на крупно. Се посолува и се остава малку да излезе течноста од неа.
2. Се матат јајцата кратко со миксер.
3. Се додава зејтинот и јогуртот, се промешува, па низ сито се додава брашното и пецивото, пак се мати кратко и се додава и палентата. Пак кратко матиме.

4. Кон смесата ја додаваме тиквичката и искршеното сирење.
5. Се става смесата во подмачкан плех, прво се зејтин , па со брашно.

6. Кашкавалот го сечеме на 12 коцки и се распоредува одозгора врз питата. Прво со нож отприлика поделете ја на 12 дела и на секој ставете по една коцка кашкавал.
7. Се поросува со сусам и се пече во загреана рерна на 200 степени околу 15 минути, потоа се намалува температурата на 180 степени и се пече уште 15 минути.
Парче пита и чаша јогурт и имате одличен почеток на денот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *