Подобрете го здравјето со помош на цимет и куркума по стар рецепт од баба ми.

Денешниот рецепт е од баба ми и овој магичен крем се користи и денес во целото семејство за во борба против опасни заболувања, како на пример против „машкиот“ грип

Кремот од лимон-ѓумбир-мед не само што е вистинска поткрепа на нашиот имун систем, туку има и одличен вкус.

Состојки

1x
2x
3x
Состојки за 1 кг крем
3 лимони (органски)

100 гр ѓумбир (органски)
30 гр куркума (органска)
500 гр мед (органски)
100 гр ореви (мелени, органски)
1 лажичка цимет (органски)

Измијте ги лимоните и заедно со кората исечете ги на парчиња. Излупете ги ѓумбирот и куркумата и нив исечете ги на парчиња.
3 лимони,100 гр ѓумбир,30 гр куркума
Ставете ги парчињата лимон, ѓумбир и куркума во блендер и оставете ги да се сомелат сѐ додека не добиете добро смелена смеса.

Во еден сад сипете го медот и штотуку смелените состојки и убаво измешајте.
500 гр мед

Потоа додатете ги мелените ореви и циметот и уште еднаш промешајте.
100 гр ореви,1 лажичка цимет

Со тоа здравиот крем со одличен вкус е веќе готов.
Забелешка
Најдобро е да конзумирате по една лажица од кремот наутро пред појадок, или пак по една лажичка и наутро и навечер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *