ПОЛНЕТИ ПИПЕРКИ СО СИРЕЊЕ ВО БЕШАМЕЛ СОС: Толку сочни и вкусни што ќе побарате рецепт

Ако мислевте дека сосот од бешамел се користи само за лазања или грчка мусака, се лажете. Овој бел сос е одличен и за пиперки полнети со сирење.
Пробајте едноставно, но вкусно јадење за целото семејство. Се подготвува многу брзо, а е одличен предлог за ручек или вечера.
Состојки:

6 бугарска пиперка
1 кромид
2 домати
500 гр фета сирење
200 гр рендано сирење
3 јајца
бибер, оригано

За сосот:
40 гр путер
маслиново масло
2 лажици брашно
700 мл млеко

бибер
така
морско оревче
Подготовка:
Исчистете ги семките од пиперките за да останат цели.
Наредете ги во плех за печење.
Се рони фета сирењето во сад, се додава рендано сирење, јајцата, сечканиот кромид и домат и се зачинува со бибер и оригано.
Добро измешајте.

Наполнете ги пиперките со добиената смеса.
Подгответе го сосот со загревање на путерот со маслиново масло и пржете го брашното во него 2 минути на тивок оган.
Додадете врело млеко со постојано мешање, варете 2 минути на тивок оган.
Зачинете со сол, бибер и морско оревче.

Истурете го сосот во тавата покрај пиперките.
Покријте со фолија, печете во загреана рерна на 220°C 30 минути.
Откако ќе ја извадите фолијата, печете 15 минути на 200°C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *