После 40-тите естрогенот нѐ дебелее: Проблем прави и вишокот и недостатокот на овој хормон-Еве како да ги разбиете накачените килограми

Кога станува збор за дебелеење во петтата деценија од животот, свесни сме дека исхраната и начинот на живот се важни, но жените имаат хормонален фактор кој исто така мора да се земе предвид.

Истражувањата покажуваат дека жените во перименопауза ја зголемуваат нивната вкупна масна маса за 10% и ги прераспределуваат резервите на маснотии. Обемот на половината се зголемува за 6%, маснотиите на нозете се намалуваат за 3,19%, а маснотиите на торзото се зголемуваат за 5,49%. Хормонот кој е главно виновен за овие промени е естрогенот. И неговиот вишок и недостаток доведуваат до зголемување на телесната тежина кај жените. Начинот на кој вашето тело произведува естроген и го лачи е клучен за тоа како телото управува со телесната тежина во текот на вашиот живот – објаснува Јелена Пак, натуропат.

И кога го има повеќе
Естрогенот ја промовира, одржува и контролира дистрибуцијата на телесните масти и метаболизмот на масното ткиво. За жал, науката сè уште не ги разбира целосно причините кои водат до тоа, но знаеме дека ниското ниво на естроген и прогестерон, како и високото ниво на несакан естроген, се директно поврзани со зголемување на телесната тежина и задржување на течности – објаснува Јелена. Интересно е што жените постари од четириесет години не се единствените погодени од доминацијата на естрогенот. Жените со ендометриоза, синдром на полицистични јајници и други хормонални нерамнотежи исто така може да страдаат од симптоми, и не само затоа што, како на пр. кај PCOS, недостаток на овулација туку и поради употреба на синтетички хормонални лекови и контрацепција.

И кога е помалку
Кога жената минува низ менопауза, таа во суштина се преместува од место на високо производство на хормонот на јајници, што го активира и одржува нејзиниот менструален циклус и плодноста во попасивен циклус, каде што хормоните што ги произведува се пониски и служат за одржување на секундарните сексуални карактеристики, здравјето на кожата, густина на коските и нивоа на енергија.

Кога јајниците го намалуваат производството на естроген, телото ги произведува потребните хормони преку надбубрежните жлезди. Ако надбубрежните жлезди не се справуваат добро со овој процес, телото повеќе се потпира на клетките на дојката и масните клетки за неопходното производство на хормони, кои ги претвораат андрогените хормони DHEA и тестостерон во естроген. Како резултат на тоа, телото ги проширува овие масни клетки и ја зголемува телесната тежина, која често, без разлика што и да се обидете во однос на исхраната и начинот на живот, нема да се промени.

Како стресот го отежнува слабеењето
Ситуацијата станува уште покомплицирана ако личноста е под голем физички или емоционален стрес. Така, наместо да произведуваат репродуктивни хормони, надбубрежните жлезди ќе му дадат предност на производството на стрес хормони и адреналин, мислејќи дека масните наслаги ќе ја завршат работата за нив. Како резултат на тоа, губењето на тежината станува уште потешко, бидејќи високиот кортизол е главната причина за абдоминална дебелина.

– Не чекајте зголемување на телесната тежина. Жените треба да се фокусираат на подобрување на хормоналната рамнотежа во раните четириесетти години, кога започнува перименопаузата. Треба да го контролирате стресот за да може надбубрежните жлезди да бидат примарен произведувач на хормони за време и по менопаузата. Ова не само што ќе ги намали симптомите на менопауза, туку ќе ја намали и веројатноста за зголемување на телесната тежина. Ниското ниво на естроген особено го стимулира апетитот бидејќи ги користи истите биохемиски патишта во телото како лептин – хормон кој ослободува маснотии и кој кога ќе се активира, го притиска копчето за глад и ви кажува дека ви треба храна.

Скршете го маѓепсаниот круг
Иако сето ова природно се случува во нашето тело, постојат природни начини да се минимизираат ефектите од овој висок или низок естроген. Исхраната игра клучна улога во разградувањето и метаболизмот на естрогенот. Билната исхрана е идеална затоа што растенијата обезбедуваат оптимална функција на црниот дроб, а природно растворливите диететски влакна го помагаат процесот на метаболизмот на хормоните и елиминацијата на ендотоксините преку варењето. Додавање што е можно повеќе природно ферментирана храна, како на пр. киселата зелка е исто така важен чекор кон оптимално варење, преку воспоставување рамнотежа на добри и лоши бактерии во цревата кои се неопходни за метаболизмот на хормоните.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *