Посна пита со мак, џем и ореви

СОСТОЈКИ:

250 мл чај од камилица
150 мл масло
20 гр квасец
3 лажици шеќер

прстофат сол
1 кесичка ванилин шеќер
рендана кора од лимон
500 гр брашно тип 500

СОСТОЈКИ ЗА ФИЛ:
300 гр мелен мак
3 лажици џем од кајсии
3 лажици шеќер

СОСТОЈКИ ЗА ДЕКОРАЦИЈА:
3 лажици џем
мелени ореви

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *