ПРЕДЛОГ ЗА РУЧЕК: Босанска ПИТА со пилешко, ручек кој што ќе ве магепса – уживањето е загарантирано

Оригиналниот рецепт вклучува правење кора, но доколку брзате, може да се користат и тортиљи:

Состојки:

2-3 пакувања тортиљи
Поголемите парчиња пилешко биле соборени и исчистени од коските
2 глави кромид

500 милилитри пилешка супа
Сол, бибер, масло.

Подготовка: Кромидот ситно исечкајте го и измешајте го со свареното пилешко. Прво потопете ги тортиљите во пилешката супа, а потоа исечкајте ги и ставете ги во тавата. Одозгора се става филот со пилешко и кромид, па се редат до крај. Се пече во загреана рерна на 200 Целзиусови степени околу 20 минути. Потоа се прелива супа и се враќа во рерна на 100 степени целзиусови 15 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *