Придобивките од користење на маслото од сандалово дрво

Специјалистите уверуваат дека ароматерапијата изведена во рок од 10-15 минути со есенцијално масло од сандалово дрво ќе ги врати оштетените области на аурата, ќе ги активира чакрите и ќе ги надополни резервите на енергија. На физичко ниво, ова ќе се манифестира со смирување на нервниот систем, опуштање на мускулите, враќање на јасно размислување и нормализирање на спиењето или будноста. Маслото од сандалово дрво може да се користи за ублажување на стресот и анксиозноста со масажа на зглобовите или глуждовите или со директно вдишување.

Сандалово дрво промовира ментална јасност кога се користи како темјан или мирис. Затоа многу се користи за време на медитација. Во ароматерапијата, маслото од сандалово дрво се користи и со други растителни масла за да се направи медитативна есенцијална мешавина која може да се примени локално или дифузно. Заедно со маслото од лаванда и маслото од камилица, есенцијалното масло од сандалово дрво често е на списокот на масла што се користат во ароматерапијата за ублажување на анксиозноста, стресот и депресијата.
Друга магична способност на аромата на сандалово дрво е да го зголеми либидото и самодовербата. Практичарите на ајурведската медицина традиционално користат сандалово дрво како афродизијак. Тоа може да биде корисно за мажи со импотенција. За да го користите маслото од сандалово дрво како природен афродизијак, можете да се обидете да додадете неколку капки во масло за масажа или лосион за локална употреба, исто така во ламба за арома.

Луѓето кои редовно практикуваат ароматерапија со масло од сандалово дрво се пооптимисти за животот и полесно поднесуваат стресни ситуации. Ако ви е тешко да запомните важни работи кога сте преоптоварени и под стрес, користењето етерично масло од сандалово дрво ќе ја зголеми менталната јасност и може да помогне да се подобри меморијата.
Најдобро време за користење на ароматерапијата со ова масло е навечер, бидејќи по дневните напори, благодарение на сандаловото дрво, побрзо ќе заспиете, а телото подобро ќе се одмори. Неколку капки во аголот на перницата на која спиете може да ви помогнат полесно да дишете ноќе и да ја олесните назалната конгестија. Помага и за регулирање на дишењето. Ако ви е тешко да станете, ароматерапијата ќе ве смири.

На децата со тешка ментална попреченост кои имаат потешкотии во социјализацијата им се препорачува 2-3 пати неделно да вдишуваат арома на запалено сандалово дрво. Помагаат и есенцијалните масла.
Маслото од сандалово дрво, исто така, има позитивни својства за брзо намалување на крвниот притисок поради неговите својства. Неколку капки од ова масло може да се конзумираат со млеко или вода за да се регулира крвниот притисок. Една студија заклучи дека маслото од сандалово дрво делува како средство за намалување на крвниот притисок не само кога се зема орално, туку и кога се нанесува на кожата како маст.
Ако имате болки во грлото, можете да гаргарате чаша вода со неколку капки масло од сандалово дрво бидејќи е антивирусно. Етеричното масло од сандалово дрво е одлично за лекување кашлица бидејќи има смирувачки својства. Додадете неколку капки во крпа и вдишете за да ја намалите јачината и времетраењето на кашлицата.

Ја намалува болката кога се нанесува на болни места. Може да се користи за ублажување на болки во долниот дел на грбот, особено поради настинки.
Медитацијата спроведена во зачадена просторија со сандалово дрво ќе помогне да се смират мислите, да се најде решение за тешка ситуација, да се развие јасновидение и интуиција, развој на креативни способности. Луѓето кои редовно практикуваат вдишување/вдишување на арома на сандалово дрво стануваат смирени и не се склони кон осипни дејства под влијание на емоции.
Една од најважните познати придобивки на маслото од сандалово дрво е тоа што помага да се подобри состојбата и убавината на кожата. Благодарение на неговите антисептички својства, може да се користи за лекување на акни и воспаленија на кожата. Лесно може да се додаде во природните ноќни серуми. Ако барате адстрингентно дејство од вашите природни производи за нега на тело, можете да додадете неколку капки масло од сандалово дрво. Тоа помага да се изедначи тонот на кожата со намалување на појавата на флеки. Бидејќи ја забрзува клеточната делба, ги елиминира несаканите проблеми со кожата како темни кругови, дамки од акни и црвенило. Исто така ја спречува појавата на кафени дамки предизвикани од стареењето на кожата. Ја прави кожата еластична, ја спречува појавата на брчки. Обезбедува помлад, енергичен и свеж изглед. Многу е корисен и за целулит, стрии за време на бременост со редовно масирање за време на растот.

Ако имате сува, оштетена, безживотна коса, можете да користите масло од сандалово дрво за да го вратите сјајот на вашата коса. Кога редовно го користите како маска, измешајте го со малку бадемово масло. Тоа помага да се додаде волумен на вашата коса, правејќи ја да изгледа пополна и посјајна. При користење на со додавање во шампонот, ја храни косата, ја зачувува влажноста. Тоа им помага на косата да расте побрзо. Тоа е корисно за губење на косата и ќелавост.
Секогаш не заборавајте да го тестирате маслото на мала површина на зглобот пред да го нанесете директно на кожата или прво да го измешате со база на масло за носач.
За масажа: додадете 20 капки масло од сандалово дрво на 100 ml основно масло (бадем, пченица, семки од грозје).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *