ПУШЕТЕ ЦИГАРИ ПОВЕЌЕ ОД 5 ГОДИНИ? Задолжително направете го овој препарат и исчистете ги белите дробови!

Ако сте пушач повеќе од пет години, досега сигурно барем еднаш сте имале бронхитис, кој се карактеризира со специфична кашлица. Секако, најдобро би било да се откажете од цигарите засекогаш и да го продолжите животот за најмалку десет години.

Меѓутоа, доколку сè уште не сте подготвени на ваков „радикален“ чекор, ви предлагаме во секојдневната исхрана да ги вклучите следните намирници.

КРОМИД

Многубројните придобивки од црната и лукот се веќе надалеку познати. Овие намирници имаат и антиканцерогено дејство и се одлична превентивна мерка за многу малигни заболувања. Црниот кромид е особено ефикасен за спречување на разни респираторни инфекции.
ЃУМБИР

Овој древен источен зачин е познат уште од античко време по неговото чудесно лековито дејство. Ѓумбирот е важен и за исфрлање на секретот насобран во белите дробови поради пушењето.

КУРКУМА

Овој неверојатен жолт зачин е богат со витамини и минерали, а содржи и лековити омега 3 масни киселини. На куркумата и се припишуваат антивирусни, антибактериски и антиканцерогени ефекти, па затоа е многу пожелно да го вклучите овој зачин во вашата секојдневна исхрана.

РЕЦЕПТ ЗА ЕЛИКСИР:

ПОТРЕБНО: За чудесниот сируп за кашлица и средство за чистење на белите дробови ќе ви требаат следниве состојки:

400 гр кромид, 1 л вода, 400 гр шеќер, 2 лажички куркума, исчистен мал корен од ѓумбир.

ПОДГОТОВКА:

Во тенџерето истурете вода, шеќер и ставете да се вари. Додадете исчистен кромид, исечен на четвртинки и изрендан корен од ѓумбир (со големина на палец). Истурете ја куркумата и кога ќе зоврие намалете ја температурата. Гответе додека количината не се намали за половина. Процедете, истурете во чиста стаклена тегла и кога целосно ќе се излади, чувајте го во фрижидер. Земете по две лажици наутро (на празен стомак) и навечер два часа пред оброците.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *