Резултати по првата употреба: Тетка ми ја користеше оваа маска – има 50 години и изгледа како да има 30!

Аспиринот е популарен аналгетик кој со години се користи за ублажување на болката и воспалението. Оваа пилула има одлични антиинфламаторни и невропротективни својства, а често се дава на пациенти кои страдаат од кардиоваскуларни заболувања.

Заедно со лековитото дејство, аспиринот има и бројни својства кои може да се користат за нега на убавина. Неговата примарна состојка е салицилна киселина, соединение кое има неверојатни ефекти врз кожата и е еден од најдобрите одговори за акни, мозолчиња, темни дамки и други проблеми со кожата и порите.

Денес ќе ви покажеме три прекрасни начини како да го користите аспиринот за лице и нивните придобивки.

Маска за пилинг

Дали знаевте дека аспиринот е одличен за чистење на лицето? Може да го отстрани вишокот маснотии и бескорисните клетки на кожата од вашето лице додека ги затегнува порите и ги третира сите видови проблеми со кожата. Еве како можете да направите маска:
Состојки:

– 3 аспирин
– 3 лажици вода

Инструкции:

Таблетите аспирин ставете ги во вода и мелете ги додека не добиете текстура на паста. Пред да ја нанесете маската на лицето, темелно измијте ја и потоа втријте ја маската во кожата со кружни движења. Оставете ја маската да делува 5-10 минути и повторете ја методата два пати неделно ако вашата кожа е од мрсен тип или штом ќе се исуши.

Маска со аспирин и лимон

Оваа маска е одлична за оние кои се борат со мозолчиња, флеки и други проблеми со кожата. Кога се комбинира со лимон, аспиринот станува неверојатен антибиотик и адстрингент кој ги раствора нечистотиите, се бори против бактериите и ги разградува и најмалите мозолчиња. Оваа маска треба да се користи навечер бидејќи изложувањето на сончева светлина по нанесувањето може да предизвика иритација на кожата.

Состојки:

– 3 аспирин
– 3 супени лажици сок од лимон

Инструкции:

Потопете аспирин во сок од лимон и сомелете ги додека не добиете паста, а потоа нанесете ги на лицето и оставете да делува најмалку 10 минути пред да го измиете лицето со вода.

Маска со јогурт, мед и аспирин

Оваа маска е исто толку ефикасна како и секој пилинг и може да ја намали појавата на лузни од акни и темни дамки на лицето. Мешавината на елементи создава ефикасна хидратантна маска која може да ги намали знаците и симптомите на стареење, како и да го подобри тенот. Редовната употреба на маската ќе го омекне вашето лице и ќе му го врати сјајот. Еве како да го направите:

Состојки:

– 5 аспирин
– ½ лажица органски мед
– 1 лажица јогурт

Инструкции:

Аспирините сомелете ги додека не добиете прашок и потоа убаво измешајте ги со останатите состојки. Пред да ја нанесете маската на лицето, прво ставете крпа натопена во топла вода на лицето за да се отворат порите, а потоа нанесете ја маската во тенок слој. Оставете го да делува следните 20-30 минути, а потоа измијте го со вода и нанесете хидратантна крема на лицето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *