Рен – 7 здравствени придобивки и како да имате корист од нив

Fresh and grated horseradish in wooden bowl isolated on white background.

Ренот е популарен зачин со препознатлив вкус. Може да се користи самостојно, но главно се користи како состојка во преливи и сосови. Добар вкус е и на месото. Во продавниците ќе најдете готов сос од рен, но постои опција да го подготвите и дома.

Зачинот потекнува од Југоисточна Европа и всушност има не само вкус, туку и здравствени придобивки. Растението содржи биоактивни соединенија кои можат да имаат бројни позитивни својства.

Што е рен?
Ренот, всушност е член на семејството Cruciferae, што го прави роднина на васаби, сенф (направен со сенф), зелка и карфиол.
Во примена е најблиску до васаби и сенф поради присуството на специјални растителни клетки кои ослободуваат ензими кои го разградуваат синигринот, соединение кое може да се најде во големи количини во неговиот корен и има голем број на корисни својства.

Здравствените придобивки од коренот се познати илјадници години и активно се користи не само во готвењето, туку и во медицински цели. Здравствените придобивки од зеленчукот главно се припишуваат на неговата висока содржина на хранливи материи, вклучувајќи диетални влакна, витамин Ц, фолати (витамин Б9), калиум, калциум, магнезиум, цинк и манган.
Некои од важните придобивки на рен доаѓаат и од соединението алил изотиоцијанат, за кое е познато дека го спречува развојот на одредени видови на канцерогени клетки. Други здрави соединенија во него се глукозинолат и синигрин, кои веќе ги спомнавме. Тие го зајакнуваат имунолошкиот систем и го стимулираат производството на бели крвни зрнца.

Здравствени придобивки од рен
Ренот ефикасно се бори против голем број дигестивни нарушувања. Ја подобрува состојбата на дигестивниот тракт, пред се го олеснува варењето на мрсната храна. Дополнително ги намалува гасовите во цревата и има благо лаксативно дејство. Сите овие својства го прават зеленчукот погоден и за детоксикација.
Може да помогне во управувањето со состојби како што е гастроезофагеална рефлуксна болест. Ова се должи на неговата содржина на ензими кои го стимулираат производството на жолчката и движењето на дебелото црево.
Меѓутоа, за да се избегнат негативните ефекти, препорачливо е да се консултирате со лекар пред да го конзумирате рен како средство за варење.

Рен за болки во зглобовите
Едно од најпознатите и најстарите лековити својства на рен е да ги смирува болките во зглобовите, вклучително и артритисот.
Поддржува губење на тежината
Ренот е нискокалоричен, но богат со влакна, што може да го направи неверојатен додаток на вашите рецепти за слабеење.
Како што споменавме, зеленчукот е богат со хемикалии наречени изотиоцијанати. Тие помагаат при слабеење со природно забрзување на метаболизмот. Со нивна помош можете да спречите и прејадување. На овој начин, ќе бидете апсолутно сигурни дека вашите обиди за слабеење нема да бидат загрозени.
Покрај тоа, ренот има диуретично дејство, што значи дека го спречува задржувањето на водата и на тој начин го олеснува елиминирањето на бактериите кои се главни виновници за овие инфекции.

Го зајакнува имунитетот
Дали знаевте дека ренот е побогат со витамин Ц од портокалот? Изненадувачки, нели? Тоа е она што го прави корисен за борба против замор и зајакнување на имунолошкиот систем.
Зеленчукот е полн со други корисни хранливи материи и фитохемикалии кои се борат против слободните радикали и можат да го зајакнат имунитетот и да ја стимулираат активноста и производството на бели крвни зрнца.

Рен за респираторни проблеми
Уште од античко време, луѓето го користеле уникатниот зачинет вкус на рен како лек за настинка. Всушност, понекогаш растението може да биде исто толку ефикасно како антибиотик во лекувањето на бронхитис и акутни синусни инфекции.
Резултатите од студиите на оваа тема се прилично изненадувачки. Кога ќе се споредат ефектите на лекот што содржи корен со оние на конвенционалните антибиотици, резултатите се навистина блиски. Сепак, тоа зависи и од видот и тежината на болеста.
Вдишувањето на рен сигурно може да го отстрани застојот предизвикан од настинка, болест или алергија.

Има ефект против стареење
Покрај тоа, антиоксидансите присутни во кореновиот зеленчук го штитат телото од оштетување на клетките. Ова е многу важно бидејќи го забавува процесот на стареење.
Можете да направите паста од рен и да ја нанесете на местата погодени од старечки дамки. Оставете да делува околу 20 минути и потоа измијте се со млака вода. Постапката можете да ја правите неколку пати неделно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *