Рецептите на баба Ванѓа (ДЕЛ 2)

НЕПЛОДНОСТ – Земете една шака земја од крт (отпадот што бенката го вади од дупката на пролет), истурете зовриена вода во соодветен сад. Пациентот треба да сквоти над пареата 15-20 минути. Постапката се повторува неколку пати.

НЕСОМНИА (деца) – 1 кг речен песок се става да се вари во сад со поголема количина вода. Кога водата ќе се олади, болното дете се полева со неа.

НЕСПАЊЕ (Дете) – Да се ​​завитка во крпа натопена во утринска роса. Платното се шири рано наутро во ливада на трева и ја впива водата од нив.

НЕСОНИЈА – Пациентот треба да спие на перница исполнета со сушен хмељ.

НЕСОНИЈА – Да спиеш на перница натопена во суво шумско сено.

НЕСОНИЈА – Пациентот треба да земе 1 лажица масло. мед секоја вечер пред спиење.

НЕСОНИЈА – Пациентот треба да земе 1 лажица масло. шеќер и веднаш по 1 чаша вода секоја вечер пред спиење.

НЕСОНИЦА – Во месец мај собирате стебленца од дивиот црвен афион заедно со корените и цветовите. Измијте ги добро корените и исушете го целото стебло во сенка. Ја полниш перницата и спиеш на неа.

ЛУЗНИ (од рани – отстранување) – Местото често се навлажнува со сок од колопит (син крокус).

БОЛКИ ГО РБОТ – Од 1 м нова бела крпа намачкана со 100 гр масло за пиштол, направете гипс и ставете на местото на болка три вечери по ред.

БОЛКИ ГО РАБОТ – Нанесете мед на грбот и истегнете ја кожата со масажа.

БОЛКИ ГО ГРБОТ И РАМЕТО (според Ванѓа предизвикана од пад пред години) – Кожата на свежо одраен зајак попрскана со црвен пипер и масло и залепена на грбот навечер.

БОЛКИ СО ГРАДИТЕ (долго време) – Според Ванѓа, слузницата на белите дробови е воспалена. Се препорачува да се направи паста од тесто за леб замесено со домашен квасец, да се додадат 100 мл оцет, 100 мл масло и 100 мл вино. Нанесете го ова тесто на градите каде што е болката.

БОЛКИ ГО ДОЈКИТЕ (за хормонални пореметувања) – Се прави облога со лушпа од пелин и пелин и се натопува памучна крпа, се цеди и се става на градите за да бидат целосно покриени. Платното е лабаво преврзано одозгора за да не падне. Тоа е главно облога за жени што се чува цела ноќ.

БОЛКА ВО ТОПКАТА (придружена со тежина и повраќање после јадење мрсна храна) – испијте сок од половина лимон, измешан со половина лажичка. сода бикарбона.

БОЛКИ ВО СТОПАЛАТА – Во големо тенџере сварете еден куп шарена детелина. Кога водата ќе се олади, процедете ја и додадете 1 лажица масло. гас. Направете бањи за нозе 3-4 вечери по ред

БОЛКИ ВО СТОПАЛАТА – По добро миење со млака вода, нозете се мачкаат со свежа маст, се ставаат лесни памучни чорапи и се спие во нив.

БОЛКИ ГРБОТ (од долго време) – Стари турски ќерамиди, од старите куќи, ситно да се кршат и просејуваат низ сито. Потоа се меша со 3 добро изматени белки, 1 пакетче мелено бел темјан и 1 лажиче. ракија од грозје. Намачкајте ја смесата на ленена крпа и замотајте ја околу половината преку ноќ.

БОЛКИ ГО РАБОТ – Направете домашен фластер од добро изматени 2 белки, 1 лажица масло. рендан домашен сапун и 1 пакетче искршен бел темјан. Нанесете ја смесата на парче волнена ткаенина, завиткајте ја околу половината и оставете ја додека не падне фластерот (1-2 дена).

БОЛКИ ВО СТОМАЛОК – Најбрзо се лечи со чај од босилек, камилица или џуџин. Една лажица од билката се вари околу 3 минути во 600 мл вода. Пијте 1 шолја кафе три пати на ден после јадење, 1 лажица за деца.

БОЛКИ ВО СТОМАЛОК – Џвакајте по 1 лист црвена детелина секој ден. Само сокот се голта.

БРАДАВИЦА (на раката) – Пациентката ја расцепи и по една недела брадавиците и се појавија по целото тело. Билката ралица сомелете ја во прав и посипете ја и истријте ја првата брадавица со неа. После тоа, сите брадавици исчезнуваат.

БРОНХИ (воспаление) – 1 ловоров лист се вари во 100 мл вода додека не остане половина од водата. Пијте 1 лажица 3 пати на ден.

БРОНХИТИС – сварете 2-3 листови анасон во половина литар свежо млеко. Маснотиите се додаваат на врвот на ножот. Навечер испијте 1 кафе. чаша.

БРОНХИТИС (тежок) – една мала лажица мелена сенф измешана со мед.

БРОНХИТ (детство) – 1 црвен кромид се лупи од лушпите и се издлабува во средината. пополнете со 1 кафена лажичка шејкер. Секој ден детето јаде по една глава додека не се излечи.

БРОНХИТИС (детство) – Во свинска маст пропржете 2 јајца и посипете ги со сол. Додека се ладат, нанесете на градите на детето преку ноќ.

БРОНХИТИС (спастичен, кај дете со алергија) – Измешајте 10 гр брашно од синап и брашно од корен со 100 гр мед. Дајте 1 лажиче. после вечера.

БРОНХИТ (спастичен) – во 500 ml. зовриена вода, киснете 1 мин.1 лажица масло. сумак, пелин и пелин. Процедете ја водата и испијте 1 лажица масло. со малку мед наутро и навечер после јадење.

БРОНХИТ (хроничен) – Чај од невен, секое утро на празен стомак, 1 лажиче. за 3 недели.

БРОНХОПНЕВМОНИЈА (по болест, за опоравување) – Во 1 кг чист мед измешајте ги следните добро мелени состојки: 1 лажиче. исиот, 1 лажиче. морско оревче, 1 лажиче. бела гума за џвакање, 5-6 чешниња. Земете од смесата 1 лажица масло. 2 пати на ден
јадете додека не истече медот. Децата земаат 1 лажиче за 10 дена.

ГРУТКА ВО ТЕЛОТО – Мешавина од пчелин восок, дробен пелин и ракија треба да се нанесе неколку пати на болното место.

ГРУТКА НА ГРАДИ – За мешање 1/2 кг. ‘ржано брашно со 100 гр свеж путер и 1 лажиче. млеко. Тестото се става на крпа и се нанесува на погодените места 3 вечери по ред.

БУБРЕЦИ (заболени) – Пациентот треба да пие чај од варени семки од тиква, мелено ленено семе (2 пакетчиња) и малку вода 1 недела. Се подготвуваат лапави, кои се нанесуваат на бубрезите на секои неколку ноќи.

БУБРЕЦИ (болни) – еднаш неделно пациентот треба да јаде само варена пченица и да пие вода.

БУБРЕЦИ (заболени) – Голем корен од капина се вари во пет литри вода додека не остане половина. Оваа вода се пие три пати на ден по 100 гр.

БУБРЕЦИ (заболени) – Потеровата глина се прелива со јаболков оцет и убаво се меша. Намачкана на платно, навечер глината се става на грбот над бубрезите.

ПЛЕСКАРЦА (почетна фаза) – На болното место се става црвена глина измешана со вински оцет, намачкана на крпа.

ПЛЕСКАРЦА (почетна фаза) – Пченкарното брашно се меша со чист вински оцет и се става шепата на болното место.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *