Рецепти од баба Ванѓа за хербален третман на сите болести од А до Ш

Ава Ванѓа е позната не само по предвидувањата што ги направи за Бугарија и за светот.

Таа имала способност да лечи секакви болести само со помош на билки.

Модерната медицина започна токму со употреба на билки за заздравување на рани и анестезија.

Сепак, што беше толку уникатно во рецептите на баба Ванѓа?
Таа „пропишала“ комбинации на билки кои ги збуниле и највештите исцелители.

Баба Ванѓа препорача не толку популарни растенија, кои за професионалците тогаш немаа вредност и нивните својства не беа познати и широко користени. Или такви комбинации кои до сега не беа познати или беа демантирани.

„Не препознавам третман каде што треба да пиете 20-30 билки одеднаш. Понекогаш луѓето пијат цели вреќи со различни растенија, а ефектот е мал.

Препорачувам само една билка или само еден лек за одредена болест, за да знае човек од што се лекувал или со што си наштетил. Поентата е да се најде точно која болка која билка помага.
Не тврдам дека сум голем билкар, овие билки ми се викаат. Многу често нивните имиња, кои ги изговарам, ми се апсолутно непознати“.

При лечење со тревки, најмногу се препорачува луѓето да се мијат со вода во која се варени билките, бидејќи нивното лековито дејство најдобро продира низ кожата на телото. Нејзините препораки ги поддржуваат наместо да ги негираат традиционалните методи на лекување.

Но, таа смета дека претераното земање лекови е штетно бидејќи ја затвора вратата за влез на природата преку билките и ја враќа нарушената рамнотежа во заболениот човечки организам.

Иако рецептите се испробани и проверени и им помогнале на многу луѓе, имајте предвид дека тие не се специјално прилагодени на бременоста и мајчинството, а само некои од нив се наменети за деца.
Пред да ги користите рецептите, консултирајте се со специјалист дали рецептот е соодветен за вас или вашето дете и земете ги во предвид можните алергии, доколку ги имате (на пример, на мед или било која трева).
АКНИ – Компреси на лицето пред спиење се прават со памучна крпа натопена во вода од варен маточина, сапун и црн елдер.

АЛБУМИН (над норма) – Тенката и проѕирна кора од брезите, која паѓа на пролет, се суши и се вари 5 мин.1 лажица масло. во 14 часот. вода. Процедете и испијте 100 мл. само навечер 3 дена по ред.

АЛЕРГИЈА – 1 лажиче. сувиот пелин се натопува 1 вечер во 1 лажиче. ладна вода. Следното утро, процедете и пијте по 1 лажица 3 пати на ден после јадење. со малку мед. За деца: 1 лажиче. Профилактички: испијте 1 чаша вино од пелин, особено во пролет.

АМЕНОРЕА (ретки менструации кај жените) – Надворешните кори од 2 кг кромид се варат во 3 литри вода додека не добие темноцрвена боја. Пијте 1 кафе од водата наутро на празен стомак или навечер.

АМБАЛАК (детска болест во која пациентот пие само вода, стомакот му е отечен) – Се мешаат еднакви делови од катран, маснотии и малку пепел од дрво. Оваа смеса се мачка на стомакот на детето, се завиткува и ако може да спие. Потоа се капете со вода во која кисели јаболка, диви круши и 1 лажица масло. анасон. По натопувањето во водата, детето се малтериса со лозова ракија.

АНЕМИЈА – 100 гр сушени плодови од билката од слезово се мелат во прав. Пијте 1/2 лажичка еднаш дневно, измешано во чаша свежо овчо млеко. За вкус може да се додаде и малку мед.

АНЕМИЈА (детска) – Во рана пролет, кога се развиваат листовите на оревот, а во септември се врши неколку наводнување со вода во која се вари пулпата од оревот околу 30 минути.

АРТРИТИЧНИ, РЕВМАТСКИ БОЛКИ НА ЛОШО ВРЕМЕ – Шепи на колена и зглобови од варени листови сумак.

АРТРИТИС – Сварете 10 големи клубени од билката ботурче (колопит) во поголема количина вода. Водата се истура во када и кога ќе се олади на соодветна температура, пациентот легнува така што водата го покрива целото тело. Оставете го да отстои додека водата не се излади. Треба да се направат не помалку од 10 бањи. Водата може повторно да се користи.

АРТРИТИС – Земете 20 клубени од билката ботурче (Колопит) и сварете ги во 10 литри вода. Бањите се земаат наутро и навечер. Прво нозете, а потоа рацете. Потоа наводнете ја главата 3 пати.

АРТРИТИС – Сварете 1/2 пакетче семе од синап во 1/2 литар јака ракија додека не остане половина од течноста. Болните места се мачкаат наутро и навечер. Бањите се прават со зовриена сумак вода.

АРТРИТИС (болка во зглобовите на рацете) – 10 вечерни купки со млака вода од варена слатка папрат.

АСТМА (причина) – пиење ладни течности кога е уморен.

АСТМА – 40 главици арпаџик се попаруваат со врела вода додека не омекнат. Се динстаат во половина литар маслиново масло. Тие се смачкани. Пациентот зема една лажица од ова пире наутро и навечер на празен стомак.

АСТМА – Да се ​​пие чај од цветот на долниот дел на стомакот и да се внимава на назофаринксот.

АСТМА (детска) – Цветот на сикаморот исушете го, па сварете го (1 прстофат на 2 литри вода) и со водата прелијте го детето. По капењето намачкајте го со мед и ракија.

АСТМА (детска) – 40 листови анасон да се натопи во јака ракија на ден. Првата вечер се става 1 чаршаф на градите на детето, вториот – 1 чаршаф на грб и така натаму додека не се потрошат чаршафите. Постапката треба да се направи само во доцна есен.

АСТМА (детство, почетен стадиум) – Крем се прави од дробен аспирин и чиста свинска маст. Градите се нанесуваат на детето 10 дена.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *