Рецептот за овој домашен лек мора да го запишете бидејќи целосно го обновува ‘рбетот, го зајакнува и лечи!

Речиси секој возрасен барем еднаш доживеал болки во грбот. Најголемата заблуда со болките во грбот е одморот, напротив телото треба да се активира. Одмор за болки во грбот се толерира до 48 часа, сè што е повеќе од тоа може да предизвика контра ефект.

Ако мускулите се неактивни, тоа може да доведе до депресија, слабеење на самите мускули, па дури и до згрутчување на крвта во вените на нозете. Значи, првото нешто на што треба да обрнете внимание е редовното движење.

Постојат и различни природни лекови кои го ублажуваат, па дури и целосно го елиминираат овој тип на болка. Покрај некои природни помагала, секогаш е добредојдена масажа или нанесување на некоја маст, која по можност е и на природна основа.

Природни лекови за болки во грбот

Глината е еден од најдобрите природни лекови за ублажување на болки во грбот. Глината одлично делува и на болките во зглобовите. Во медицината ја прифаќаат и глината како голема помош при многу болки. Многу е богат со минерални соли, како и со алуминиум, калиум, натриум, железо, бакар, сребро, олово и магнезиум.Глината е позната и ефикасна за ублажување на болката со векови. За да се нанесе како лапа, потребно е да се замеси како леб со оцет и малку вода. На сето тоа се додава малку мелена или ситно искината коприва. Вака подготвената смеса се става во најлон, иако може да се користи и крпа. Болното место најпрво се премачкува со маслиново масло, а потоа се нанесува подготвената облога. Оваа постапка треба да се применува седум дена по ред за болката целосно да исчезне.

Смоквите и сувите сливи, од кои можете да направите многу здрав и пред се вкусен чај, ќе ви бидат од голема помош и за болките во грбот. Сувите смокви, сливите и кајсиите во голема мера ја поттикнуваат регенерацијата на ткивата, што го прави ‘рбетот поцврст и поцврст. Ако од споменатите плодови се прави чај и се консумира редовно секоја вечер, пршлените на крајот ќе се вратат на своите природни места, без разни терапии.

Кога ќе направите чај од 5 суви сливи, 1 сува смоква и 1 сува кајсија, ќе добиете одличен природен лек, кој ќе биде повеќе од ефикасен за болки во грбот. Потребно е наведениот број овошки да се потопат во вода додека не зовријат, па се покрива и се остава да отстои два часа. После тоа, процедете и уживајте во овој здрав напиток.

Кромидот и компирот се зеленчук кој секојдневно се користи во исхраната, а сигурно има многу кои не знаеле дека имаат и многу лековити ефекти. Кога ќе се спојат силите на овие две намирници, ќе се добијат многу ефективни облоги кои брзо ќе ги ослободат болните места на ‘рбетот од непријатните нервози.

Компирите се природен лек за болки, најмногу во долниот дел на грбот, а одличен е и за намалување на отокот. Компирот поттикнува опуштање на мускулите, а со тоа и ја забрзува нивната работа, а ќе ја задржи топлината на местото на кое делува, што ќе му биде многу удобно на лицето кое страда во тој момент.

Додека компирот ги извршува своите должности, кромидот за тоа време многу ја поттикнува циркулацијата, што одлично ќе влијае на самата подвижност. Ги поседува своите моќи поради големото количество сулфур со кое може да се пофали во својот состав. За да направите лек од нив, треба да ги сомелете и да им додадете малку сол. Кога убаво ќе се измеша смесата, во тенок слој се нанесува на болното место, па се прекрива со стерилна газа и се остава да одмори преку ноќ.

Кај ваквите тегоби ќе помогне и лукот, кој кај народот е познат како лек за многу болести. Лукот особено се препорачува при хернијација на дискови. Овој моќен природен препарат се користи како лапа. Потребно е на масло да се пржат десет чешниња лук. Оваа пржена смеса треба да се нанесува како лапа на болните места на грбот. Овој тип на терапија треба да се повторува најмалку еден месец, секој ден за обвивката да остане на грбот најмалку три часа.

Лукот е многу ефикасен и во комбинација со млеко. Мешавина од овие две намирници се пие секојдневно, а особено им се препорачува на луѓето кои боледуваат од ишијас. Потребно е да се издробеат 4 чешниња лук и да се додадат 200 мл млеко. Сето тоа се остава на оган да зоврие, а потоа може да се заслади со мед или некој друг засладувач.

Одличен за намалување на болките во грбот, овој лек најдобро се пие до 2 литри на ден. Терапијата не е временски ограничена, бидејќи нема негативни ефекти, а овој напиток може да се користи се додека го задоволува организмот.

Коренот на ѓаволски канџи не може да се изостави кога станува збор за болки во грбот. Ова растение е повеќе од ефикасно во ублажување на болката и за оваа намена се користи уште од античко време. Колку е ефикасен покажува и фактот што некои тестови докажале дека неговата ефикасност е еднаква на бруфен.

Ѓаволската канџа помага во обновувањето на ‘рскавицата, а исто така ја ублажува болката во зглобовите. Најмногу се препорачува да се консумира чај од корените на ова моќно растение.

Пијалокот е многу лесен за правење. Се што ви треба е една кафена лажичка сушен корен од ѓаволски канџи и 4 dcl вода. Откако ќе зоврие, оставете го чајот на тивок оган да се вари уште дваесетина минути. Откако ќе се излади и процеди, чајот од корен од ѓаволски канџи е подготвен за употреба. За чајот да има најдобри резултати, најдобро е да пиете две до три шолји во текот на денот.

Од голема помош кога станува збор за болките во грбот, ќе биде зелката од која може да се направат одлични лапа. Добро позната народна поговорка е дека „зелката вади болка“, а нема да се сомневаме дека е така. Потребно е да се подготват листовите зелка, кои претходно се добро измиени. Отстранете ги тврдите делови и по можност, истенчете ги листовите со сукало. На болното место прво ќе се нанесе маслиново масло, а потоа ќе се нанесе обвивка од лист од зелка. Тие можат да се фиксираат со газа или обична ленена ткаенина.

Лапата треба да се чува на болното место три часа наутро, а исто време и попладне. Тие ја препорачуваат оваа природна терапија шест дена, по што треба да направите пауза од еден месец и потоа да ја повторите.

Зелката може да се комбинира и со глина за да биде уште поефикасна во ублажувањето на болката. Потребно е во поголем сад да се стави половина кг прашкаста глина и да се додаде 1 литар минерална вода и да се меша додека не се добиехомогена смеса. Во добиената маса додадете три лажици јаболков оцет и оставете да отстои неколку минути. По одредено време, добиената смеса е подготвена за употреба.

Намачкајте го на болни места, а врз него наредете листови од ефективна зелка и врзете го со крпа или газа. Вака подготвената лапа од зелка и глина мора да се остави на болното место 12 часа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *