Рецепт за домашен квасец кој сам се обновува

Правите колачи и немате квасец на повидок. Ви предлагаме рецепт што го решава проблемот!

Колку пати сте се подготвиле да ја направите вашата омилена торта или друго уживање и да сфатите дека немате квасец во куќата. Не грижете се, не мора да одите во продавница, туку од удобноста на домот, можете сами да го направите и секогаш да бидете подготвени за вашите омилени рецепти.

Рецепт за домашен квасец

Состојки:
1 чаша брашно
1 чаша млака вода
Поголема стаклена тегла или сад во кој ќе се одгледува квасецот. Не е пожелно да се направи во пластичен сад.
1 лажица шеќер
Подготовка:
Измешајте ги сите состојки во мазна маса, покријте ги со газа или фолија и оставете ги на топло, само проверете дали не е на директна топлина, бидејќи го убива квасецот.

Процесот на ферментација трае од 3-7 дена, во зависност од тоа кое брашно сте го користеле и дали е додаден шеќер. Готово е кога ќе се појават меурчиња на него и кога ќе почувствувате познат мирис на вриење.

За еден килограм брашно, ќе ви требаат околу две чаши домашен квасец. Ако сакате да имате квасец при рака секој ден, можете да додадете половина чаша млака вода и брашно во теглата со домашен квасец секој ден.
Така ќе го храните секој ден и ќе имате постојано производство. Потоа треба да ја измешате масата по додавањето, затоа користете силиконска или дрвена лажица.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *