РЕЦЕПТ ЗА НАМАЛУВАЊЕ ТЕЛЕСНА ТЕЖИНА: Отстранува до 1см сало од стомакот дневно…

Соблекува дури и до 1cm дневно

МЕШИНА САМО ОД ПРИРОДНИ СОСТОЈКИ!!

За жал, не постои магично стапче за ослободување од вишокот килограми. Но, со доволно физичка активност, повеќе движења и здрава исхрана, можете брзо да ја прилагодите тежината.

Она што ќе ви помогне да го забрзате слабеењето е овој напиток кој можете да го направите од природни состојки кои можеби веќе ги имате во вашата кујна.
Ќе ви го покажеме најдобриот рецепт за слабеење кој може да ви помогне да изгубите 1 сантиметар сало од стомакот дневно.
Но, тоа не е добро само за губење на тежината:
Ќе ви помогне да го отстраните целиот вишок вода од телото, ќе ја подобри функцијата на вашиот мозок, меморијата, слухот и видот.

Состојки:

– 125 гр рен
– 4 лимони
– 2 см свеж ѓумбир
– 3 лажици мед
– 2 лажици цимет

Подготовка:

Најпрво исчистете ги ренот и ѓумбирот, излупете ги и ставете ги во блендер. Додадете го лимонот, но ако не користите органски, само исцедете го сокот.
Потоа додадете цимет и мед. Сè убаво измешајте и ставете го во тегла. Чувајте ја теглата во фрижидер.

Како да го користите:

Земете една лажица наутро на празен стомак и една лажица пред спиење.
Ако сакате да постигнете најдобри резултати, тогаш користете го овој сируп 3 недели, земајќи две лажици дневно.

Зошто рен е добар за здравјето:
Диетата богата со рен е особено корисна за дијабетичарите, но и за оние кои се постојано уморни или имаат побавен метаболизам.
Подземните делови, односно коренот се користат како зачин и покрај разни јадења, особено за месо. Листовите на ова растение се богати со витамин Ц, каротин и хлорофил.
Тие исто така содржат значителна количина на калиум, фосфор, хлор, сулфур и витамин Б. Ова растение го чисти целото тело и го забрзува метаболизмот.
Заштитува одредени органи од малигни заболувања како желудникот, црниот дроб, тенкото и дебелото црево.

Содржи и краставица, феноли, есенцијално масло, аспарагин, смола, скроб и сахариди. Поради овие состојки во народната медицина се препорачува како лек за кашлица, синуси, бронхитис, астма и ревматизам.

Го зајакнува имунитетот и штити од настинки:
Се користи како лек против затнувањето на крвните садови и го подобрува варењето.
Се препорачува за исфрлање на бубрежни камења. Како лек се зема во вид на чај, сируп, вино, тинктура или кисели краставички.
При користење на рен, како и кај другите билки, треба да се внимава да не се зема премногу бидејќи може да предизвика дијареа и повраќање.

Зошто куркумата е корисна за здравјето:
Ѓумбирот зазема посебно место во многу кујни поради неговата специфична арома и остриот, зачинет и лут вкус што го одделува од другите зачини, но и поради неговите лековити својства.
Се користи како зачин и лек со илјадници години, дури и до денес. Во својот состав на хранливи материи, ѓумбирот главно содржи витамин Ц, калиум, железо, калциум и магнезиум.
Свежиот ѓумбир помага да се намали високиот холестерол. Во исто време ја намалува надуеноста на стомакот.
Позитивно влијае на обновувањето на цревната флора, има лаксативно дејство. Тешките главоболки и мигрените може да се ублажат со јадење неколку тенки парчиња свеж ѓумбир.
Ѓумбирот во прав помага во ублажување на болките во стомакот. Ги ублажува болните симптоми на артритис, грип или студена светлина.
Бројни студии покажуваат дека употребата на ѓумбир во прав го забавува растот на канцерогените тумори и се покажа како одличен додаток за ублажување на ефектите од хемотерапијата, како што се гадење и повраќање.
Ѓумбирот во прав ја забрзува циркулацијата и ја спречува коагулацијата на крвта. Позитивно влијае на релаксација на уморните мускули по исцрпна физичка активност.
Консумирајте го ѓумбирот одговорно, не повеќе од 4 грама дневно!
Значи, овој рецепт дефинитивно треба да се проба, а резултатите ќе се изненадите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *