РЕЦЕПТ КОЈ ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Знаете ли колку моќен лек добивате ако измешате млеко и жалфија?

Кашлицата е спазматична контракција на мускулите, која го ослободува телото од слузта акумулирана во бронхиите и која може да биде заразна. Затоа, кашлицата е асистент кој треба да се поддржи, пишува uspesnazena.com! Решението за овој проблем е во лекувањето со жалфија.

Зошто жалфија помага во ублажување на кашлицата?

Високата ефикасност на растението се објаснува со содржината на вредни есенцијални масла во неговите лисја, кои имаат антибактериско и антиинфламаторно дејство. Тие исто така содржат многу фосфорна киселина, витамини Ц, Б1, П и танини. Народната медицина препорачува земање лушпа од жалфија во млеко при сува кашлица.

Млеко со жалфија против кашлица

Се верува дека таквиот пијалок ја омекнува сувата, упорна кашлица, ја раствора флегмата, го стимулира исфрлањето на флегмата и го олеснува искашлувањето. Има антисептично антиинфламаторно дејство, придонесува за побрзо закрепнување.Рецепт:

Потребно е во тенџере да се истурат 250 мл млеко, да се додаде 1 лажица жалфија, а потоа да се вари на тивок оган.

Штом млекото зоврие, веднаш тргнете го од шпоретот. Во оваа лушпа додадете 1 лажичка путер, измешајте и оставете да отстои околу 15 минути.

После тоа, лушпата треба да се процеди и да се додаде 1 лажичка мед и една кафена лажичка куркума (за деца – половина лажичка) и да се измеша. Оваа лушпа треба да се пие цела, половина час пред спиење. Мирна ноќ без напорна кашлица е загарантирана.

Можете да го подготвувате неколку дена, додека не почувствувате олеснување и лесно искашлување на слуз од бронхиите. Рецептот може да го користат и деца и возрасни.

Но, и покрај фактот што овој рецепт е многу ефикасен за проблеми со кашлицата, самите лекари долго време сугерираат дека жалфија има одличен експекторанс ефект, треба да се следат одредени медицински препораки.

На пример, овој пијалок може да ја запре лактацијата, па затоа не се препорачува за доилки. Исто така, бидете внимателни со луѓето кои се склони кон бубрежни заболувања и хипотензија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *