РУСКИ НАРОДЕН ЛЕК: Направен е од само 2 состојки и е главен сојузник во борбата против ОВИЕ болести!

Некои од најчестите здравствени проблеми кај луѓето се високиот шеќер во крвта, холестеролот и крвниот притисок.

Русите со децении комбинираат две намирници и прават домашен препарат, кој е многу ефикасен за чистење на цревата и крвотокот. Покрај тоа, многу помага во намалувањето на шеќерот.

Се што треба да направите е да измешате кефир и брашно од хељда! Русите тврдат дека ова е одличен „лек“ за сите болести на гастроинтестиналниот тракт. И не само тоа, според нутриционистите, оваа комбинација на намирници поволно влијае на слабеењето.

Исто така, нутриционистите забележуваат дека и двете од овие состојки поединечно се многу корисни за телото и совршено се надополнуваат: кефирот ги чисти токсините и има лаксативно дејство, а леќата е богата со растителни влакна кои ја помагаат подвижноста на цревата и ги одржуваат здрави. Затоа оваа смеса го чисти нашето тело од сите токсини и нездрави материи, кои се главните причинители на болести.
Како да го направите овој „лек“?

Потребни ви се :

3 лажици брашно од хељда,
2 dl кефир
Истурете го брашното во керамички сад, па додадете 2 dl кефир. Добро измешајте да се добие хомогена смеса, покријте и ставете во фрижидер. За да го подобрите вкусот, во смесата можете да додадете половина лажичка мед, мелен цимет или неколку семки од ким.

Оваа смеса користете ја наутро, половина час пред појадок. Земете го домашниот „лек“ 14 дена, па направете пауза еден месец, па повторете. Ќе почувствувате забележително подобрување по првиот круг.

Лекот е поефикасен со домашно брашно од хељда

Можете да го направите тоа многу лесно, така што прво ќе го испратите зрното, потоа ќе го премачкате на хартиена крпа и ќе го оставите да се исуши 3-5 часа. Измелете го во мелница за кафе или блендер и чувајте го во стаклена тегла, на ладно и суво место.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *