Салати со грав за зима – највкусниот рецепт

Комбинацијата на грав и зеленчук ви овозможува да создадете вкусни и задоволувачки закуски и салати за зимата. Црвената, белата или младата зелена грав добро се комбинираат со сите видови пиперки, вклучувајќи топла чили или слатка бугарска, како и домати, кромид, моркови и модар патлиџан. Рецептот се користи како додаток на месни и странични јадења, и како независно јадење. Може да се користи и како облека за бурс, па дури и за луѓе што постат..

Според овој рецепт се добива многу вкусна, и што е најважно, срдечна салата за зимата, која оди добро со разни топли јадења или се служи како полноправна растителна салата.

За да подготвите пет литри празни места, ќе ви требаат следниве состојки: класичен бел грав – 4 чаши; свежи домати – 2,5 кг; слатки пиперки и моркови – по 1 кг; кромид – 1 кг; лук, чили; оцет, сончогледово масло, сол, шеќер и зачини по вкус. Гравот се мие и натопува во ладна вода. Треба да биде добро нанесено за еден ден

Доматите се мијат, се сечат на клинови или се оставаат цели (во зависност од големината и сортата) и минуваат низ блендер или се валаат во мелница за месо.

Излупете го кромидот и пиперките, а потоа исечете ги на мали коцки со остар нож и измешајте заедно во сад. Мелените моркови изрендајте ги на среден ренде и испратете ги во чинијата со сецкан зеленчук. После неактивност, гравот се истура во тенџере со чиста вода и се вари 25-30 минути на тивок оган.

После 10-15 минути готвење, мешаниот зеленчук се истура во тенџере со мешунките. Растително масло, сол, малку шеќер по вкус и мелен пипер, како и неколку мали прстени врела пиперка на нив се додаваат.

Сите состојки темелно се мешаат и се готват додека не се готват. По 5-7 минути пред крајот на задушувањето, додајте го цедиот лук и малку свеж оцет (ќе направи редовен оцет од маса од 6%).

Кога е жешка, салатата се сортира на чисти, пред стерилизирани тегли и се валаат капаците. Следно, покријте го добиеното “пловење” со топло ќебе или ќебе и оставете да се излади. После тоа, тие се испраќаат во ладна просторија и се служат во зима на масата како вкусна и сочна салата

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *