СВЕТОТ Е ЛУД ПО ОВОЈ РЕЦЕПТ – ЛЕБ БЕЗ БРАШНО: Ова е НАЈВКУСНОТО нешто што некогаш ќе го пробате!

Денес, сите се плашат од глутен, дебелина, дијабетес и други неволји на оваа возраст. Оставете ги сите ваши стравови зад себе и направете леб кој не дебелее и е толку вкусен. Нема да ви треба брашно.

Лебот е незаменлива храна за многу луѓе, кој го јадат во (речиси) секој оброк.

Белото брашно промовира дебелина и проблеми со нивото на шеќер во крвта, создава дигестивни проблеми, поттикнува развој на алергии, го зголемува ризикот од воспаленија и хронични заболувања и влијае на создавање кисела средина во организмот.

Значи, нема потреба целосно да го исфрлите лебот од исхраната, туку можете да го замените со овие, многу поздрави варијанти.
Ти треба:

4 јајца,
100 мл вода,
90 грама ореви,

90 грама ленено семе,
90 грама семки од сончоглед,
90 грама сусам,
90 грама семки од тиква,
малку сол,
половина лажичка сода бикарбона.

Подготовка:

Јајцата се матат и се додаваат сол и сода бикарбона како и вода, па сето семе сомелете го во ситно брашно и измесете го лебот.

Печете 50 минути на 180 степени. Уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *