Свински гулаш

Потребни состојки:
свинско месо – 500 гр
кромид – 3 големи глави
брашно – 2 лажици

маснотии – 4 лажици.
домати – 2 лажици. доматно пире
пиперка
пиперки – 2 црвени и 2 зелени пиперки
магдонос

сол
бибер
Ловоров лист
ким – 1 – 2 нотка

морско оревче – 2 прстофат
мајчина душица – 1/2 лажиче.
оригано – 1/2 лажиче.
Свинското месо се сече на парчиња, се витка во брашно и се пржи на топла маст. Додадете го исечканиот кромид и по пржењето додадете го доматното пире. Оставете да врие 5 минути и додадете црвен пипер, сол и дополнете со топла вода.

Додадете ги сите останати зачини и оставете да крчка додека свинското месо не омекне. Потоа додадете ги пиперките исечени на кругови. Варете 8 минути и посипете со сечкан магдонос.

Свинскиот гулаш се служи со гарнир по избор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *