Свинско месо со печурки во сос

свинско месо – 700 гр
печурки – 500 гр
кромид – 2 глави
масло – 40 ml
масло – 40 гр
црн пипер – 1/2 лажиче.
универзален зачини – 1 лажица масло. зеленчук

ЗА СОСОТ
сирење – 300 гр
свежо млеко – 300 ml
брашно – 1 лажица масло.
сол по вкус
Исечете го свинското месо на парчиња.

Се става во загреано масло и се пржи околу 5 минути додека месото не побели.
Истурете околу 150 ml топла вода, покријте го со капак и динстајте го свинското месо околу 15 минути.

Печурките и

сечкајте ги на парчиња и додајте ги во месото.
Додадете го путерот и динстајте околу 10 минути, а потоа додадете го крупно исечканиот кромид.
Зачинете со црн пипер и зачини од зеленчук.
Добро измешајте и динстајте уште 10 минути.
Подгответе го сосот од сирење така што ќе го изрендате сирењето на ренде и ќе додадете топло свежо млеко, една лажица брашно и сол по вкус.
Добро измешајте и добиениот сос прелијте го врз свинското месо со печурките.

Гответе го свинското месо со печурки уште 10 минути, често мешајќи.
Така приготвено, готово е јадењето со свинско месо и печурки во сос.
Добар апетит.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *