Секое утро го пиела ова, го зајакнала имунитетот, полесно се буди со многу повеќе енергија: Ефектот ќе ве воодушеви

Доколку сте во дилема со кој пијалок да го започнете денот, тоа дефинитивно не е кафето, ниту чајот како поздрава опција. Не е ниту класична лимонада, туку вода со малку лимон и додаден мед.

Девојка која го пиела овој пијалок речиси секое утро го сподели своето искуство . Цела година не сум имала настинка, грип или стомачен вирус-вели таа.

– Иако ги почувствував раните знаци на болест како што се замор, кивање и слабост, никогаш навистина не се разболев. Сега без мед и лимон никаде не одам, дури и кога одам на пат ги носам со мене. Порано многу се разболував, особено затоа што имам големо семејство со многу мали деца. Сега само ме заобиколува – изјавила госпоѓата која една година секој ден пиела мешавина од мед, лимон и топла вода.

Повеќе не ми треба кафе и сега сум утринска личност

– Енергијата што ја добивам од лимонот и медот наутро е нешто без кое не можам да го издржам денот. Повеќе не ми треба кофеин за да го започнам денот, нема страшно чувство кога неговото дејство ќе помине, наутро сум порасположена и побрзо се насмевнувам. Порано ми требаше еден час да се вразумам и да престанам да мрчам по сите околу мене, а сега имам толку многу енергија да ги нервирам моите најблиски на сосема поинаков начин – истакна таа.

Ми се придружи и моето семејство

– Најтешко беше да го убедам моето семејство дека медот и лимонот навистина можат да им помогнат. Но, по долго убедување и предавање, тие самите почнаа да ги гледаат сите придобивки од мојата волшебна напивка. Прекрасно е чувството да се знае дека им помогнав на луѓето што ги сакам и им препорачувам на сите да го пробаат и да се уверат сами – изјави таа.

Рецепт

Во шолја топла вода истурете една преполна лажичка органски мед и сок од половина лимон. Испијте го веднаш штом ќе станете и веднаш ќе ја забележите разликата!

Ако сакате, можете да експериментирате малку, додавајќи повеќе или помалку лимон и мед, во зависност од вашиот вкус.

Зошто функционира

Мешавината од мед и лимон со топла вода ве штити од инфекции бидејќи го стимулира дигестивниот систем од рано наутро, го хидрира телото и спречува запек. Покрај тоа, делува како диуретик, го чисти уринарниот тракт и обезбедува исфрлање на инфекциите од телото.

Го подобрува варењето бидејќи лимонот му помага на црниот дроб да произведе повеќе жолчка, што подобро ја разградува храната и овозможува екстракција на корисни материи. Медот има антибактериско дејство и може да ве заштити од инфекции, а помага и за производство на слуз во желудникот, па токсините полесно се исфрлаат.

Овој пијалок ќе придонесе и за вашата убавина, со тоа што ќе ја прочисти крвта и ќе го помогне производството на нови крвни зрнца. Ова овозможува регенерација на кожата и производство на колаген, што дополнително придонесува за убавината на кожата.

Ако се сомневавте дека медот и лимонот навистина помагаат, сега сигурно ќе се предомислите! Пробајте сами и уверете се дека една едноставна навика може значително да придонесе за вашето здравје!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *