СЕКОЈ ДЕН СИ ГО масирала скалпот СО ОВАА ДОМАШНА ПОДГОТОВКА: Косата и пораснала 15 см за еден месец

Доколку имате проблеми со косата, ви препорачуваме да го направите овој домашен препарат кој успешно ги елиминира сите проблеми со косата.

Лисјата и цветовите на хибискус се многу корисни за раст на вашата коса и дополнителен сјај. Маслото од хибискус ќе додаде живот и сјај на вашата оштетена и слаба коса. Сè што треба да направите е да добиете еднаков број цветови и лисја од хибискус.

Пет листови и пет цветови се доволни за 100 мл масло. Мелете или исечкајте ги листовите и свежото цвеќе без да додадете вода. Направете ја смесата груба, во оваа смеса додадете 100 мл масло, како на пример кокосово или маслиново масло. Измешајте ги сите состојки и загревајте додека не зоврие. Исклучете го шпоретот и оставете маслото да се излади. Откако ќе се излади, процедете го маслото и чувајте го во херметички затворен сад.

Ова масло мора да се загрева пред секоја употреба. Се користи пред секое миење на косата, со втривање во коренот и врвовите на косата, а потоа треба да отстои еден час пред да се измие косата.

Домашното масло од хибискус не само што ја храни вашата коса, туку и го спречува предвременото стареење и овозможува бујна и густа коса.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *