Сигурно ќе барате репете: Плескавици од тиквичка

Направете вкусни плескавици од тиквички кои се одлични како предјадење за секој ручек или како мезе со пријателите. Еве како да ги приготвите:

СОСТОЈКИ:
1 компир
3 тиквички

3 јајца
1/2 главица кромид
300 гр сирење
масло

презла
сол
бибер
ПОДГОТОВКА:

Сварете го компирот, па ситно исечете го откако ќе се излади.
Во меѓувреме измешајте ги во садот кромидот, сирењето, презлата и тиквичките, па додадете ги компирите.Мешајте со лажица додека да се соедини и добие компактна смеса. Зачинете по вкус.

Со рака направете плескавици и ставете ги во сад со брашно и сад со јајца.
Пржете во тава на масло околу пет минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *