СИТЕ ПРЕПОРАКИ НА ЛЕКАРИТЕ: Лек за срце по рецепт стар 800 години

Се користи кога чувствувате какви било проблеми со срцето како што се треперење, прескокнување или поради стрес, а исто така се покажало дека е корисно и за ангина пекторис.

Креатор на познатиот рецепт е игуманијата Хилдегард фон Бинген, која живеела пред осумстотини години, а дури и лекарите го презеле нејзиниот рецепт за проблеми со срцето. Рецептот подоцна го пренесе познатата билкар Марија Требем, авторка на книгата Здравје од Божјата аптека.

Природен лек за срцето се покажа како корисен за срцева слабост, но и за посериозни срцеви заболувања. Се користи кога чувствувате какви било проблеми со срцето како што се треперење, прескокнување или поради стрес, а исто така се покажало дека е корисно и при ангина пекторис.

Состојки за рецептот:
– 10 свежи стебленца магдонос (без корен),
– литар домашно црвено или бело вино,

– две лажици вински оцет
– 300 гр природен мед.

Подготовка:
Во литар чисто природно вино ставете десет свежи стебленца магдонос заедно со листовите и додадете 1-2 големи лажици вински оцет.
Гответе 10 минути на тивок оган. Потоа додадете 300 грама мед и оставете го полека да се вари уште 4 минути. Топлото вино процедете го и ставете го уште топло во шишињата, кои претходно се измиени со силен алкохол. Добро затворете. Седиментот што се формира не е штетен и може слободно да се пие.

Употребата на:
Напитокот се користи секојдневно, супена лажица, додека болката не престане. За посериозни болести треба да се користи подолг временски период.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *