Слатко задоволство

Зависни од „храната на боговите“ – името со кое античките Ацтеки ја нарекувале чоколадата, денес го славиме неговиот Европски ден – речиси магично за слаткото расположение.
Празникот е посветен на тој 7 јули во 1550 година, кога во Шпанија пристигнала првата партида, увезена од Америка.
Денес знам дека чоколадото може негативно да влијае на линијата на половината, но внимавајте на срцето, бидејќи не е важно дали јадам темно или млечно чоколадо – темното чоколадо содржи калциум и масни киселини во млекото позитивно влијаат на кардиоваскуларен систем.

Без да го нарушиме конзумирањето на овој моќен стимуланс, предлагаме интересен рецепт за торта.

Потребни состојки:
2 чоколади и 2 с. л. какао,
1 лажиче. погл. мед,
2 ч. погл. вода,
2 ч. погл. брашно,

1 лажиче. л. сода бикарбона,
100 гр ореви,
1 ч. л. цимет,
1-2 каранфилче.

Подготовка: Оставете ја водата да зоврие и додадете мед во неа, мешајќи да се раствори медот. Потоа тргнете го од шпорет и во медената вода додадете ги ситно сечканите ореви, брашното, содата, циметот и каранфилчето. Промешајте, истурете во тавче подмачкано со масло и печете во рерна загреана на 200 степени.

Чоколадото растопете го во водена бања заедно со какаото и колачот со сладолед и прелијте го со растопената чоколада. За да го диверзифицирате вкусот, можете да го украсите со свежо планинско овошје – исто така ќе ја намали сладоста.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *