Соврашен ГУРМАНСКИ РУЧЕК – Јунешки гулаш со пиво

Потребни состојки:

1кг јунешко месо,
5 големи главички кромид,
2-3 лажици брашно,
100мл.масло,

ловоров лист,
бибер,
суви зачини,

сол
200 мл.пиво

Начин на приготвување:

Измиеното месо исечете го на коцкички, извалкајте го во брашно и испржете го во врело масло.Додадете го исечканиот кромид и продолжете со нивно пржење заедно.Потоа, додадете ги сувите зачини, солта, биберот и ловоровиот лист, па прелијте ги со пиво.

Прелијте со вода и оставете го јадењето да се крчка на ниска температура додека не омекне.

Гулашот служете го со варен компир или варени тестенини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *