Солена торта од лиснато тесто – брз и лесен рецепт

СОСТОЈКИ:
1 лиснато тесто
12 парчиња шунка

6 листови сирење
6 листови чедар сирење
1 јајце

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Земете еден лист лиснато тесто и поделете го на 4 еднакви делови. Обложете го калапот за леб со хартија за печење и ставете 1 лист тесто. Одозгора ставете 4 листови шунка, 2 листови кашкавал и 2 листови чедар сирење. Потоа повторно тесто, шунка, сирење додека не се потрошат состојките. Последниот слој е тесто.

Премачкајте со изматено јајце. Се пече во загреана рерна 40 минути на 180 степени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *