Солени стапчиња кои ќе ги подготвите побрзо отколку што мислите

Потребни состојки:
200 грама масло;
1 јајце;
12 лажици млеко;

1 ќесичка прашок за пециво;
сусам по желба;
ким по желба;
околу 450 грама брашно;
2 лажици сол.

Начин на подготовка:

Изматете го маслото со жолчката, додадете го прашокот за пециво, солта, мелкото и брашното. Тестото развлечете го со оклагија, премачкајте го со изматената белка и наросет ким и сусам. Исечете го тестото и печете ги соленките 10-15 минути на 180 степени.

Совет: брашно додавајте според тестото, кое не треба да биде ниту тврдо, ниту меко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *