Сочнa и крцкавa, пет пати подобрa од италијанскaта а готова е за само 20 минути! (РЕЦЕПТ)

Состојки: 300 гр
лиснато тесто,
350 мл пасирани домати,
200 гр сирење,

150 гр шунка,
1 лажичка оригано,
малку маслиново масло,
сол,
бибер.

Подготовка: Тестото развлечете го малку на хартијата за печење и направете круг, а потоа свиткајте ги рабовите навнатре и обликувајте ги рабовите.

Тавата во која ќе ја печете пицата обложете ја со хартија за печење. Покријте со капак и печете ја основата на умерен оган 10 минути. Во меѓувреме, зачинете го доматниот сос со сол, бибер, оригано и маслиново масло.

Намачкајте го тестото со приготвениот сос од домати, наредете ја шунката и ренданото сирење, повторно ставете го капакот и продолжете со печењето уште 10 минути. Кога пицата е готова, посипете ја со уште малку оригано, исечете ја на кришки и послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *