СО ОВАА ВЕЧЕРА МНОГУ ПОБРЗО ЌЕ ОСЛАБНЕТЕ: Ги чисти цревата и го забрзува метаболизмот!

Имено, многу е важно денот да го завршите на здрав начин. Според советите на нутриционистот, вечерата треба да биде лесна и полна со хранливи материи. Ви пронајдовме токму таков рецепт – вкусен, лесно сварлив, а на организмот му носи бројни придобивки, особено поради една состојка – чиа семето.

Тие се основата на овој оброк, одлични се за нашиот организам поради многу причини! Богати се со омега-3 и омега-6 масни киселини, влакна, антиоксиданси, протеини, но и со манган, магнезиум, фосфор и калциум. Ако до сега не станале, би требало да станат дел од вашата секојдневна исхрана.

Вечерата ќе ја подготвите за само неколку минути.

Потребни состојки:

4 супени лажици чиа семе
2 банани
250 ml вода
250 мл млеко
лажица мед
малку цимет

Изгмечете ги бананите со вилушка, па измешајте со сите состојки. Оставете го малку во фрижидер. Чиа семето ќе си го направи своето и ќе ја „згуснат“ оваа смеса.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *