Страдате од висок крвен притисок: Задолжително пробајте сок од ананас и цвекло бидејќи помага

Овој напиток е ефикасен начин за намалување на крвниот притисок, поради состојките во него.
Ананасот е богат со калиум и натриум, кои помагаат во одржување на нормално ниво на крвен притисок.

Научниците од Универзитетот Квин Мери во Лондон откриле дека пациентите со висок крвен притисок кои пиеле сок од цвекло покажале неверојатно подобрување во намалувањето на крвниот притисок.

Друга студија заклучила дека за ова веројатно се одговорни нитратите во сокот, кои го намалуваат крвниот притисок во рок од 24 часа.
Тие откриле дека нитратите од сокот од цвекло можат ефикасно да влијаат на васкуларното здравје со зголемување на нивото на азотен оксид во крвта.

Како и секоја друга суперхрана, цвеклото е полно со антиоксиданси и е богато со железо, бор и фолна киселина. Беталаинот, кој на цикоријата и дава темна боја, е уште помоќен антиоксиданс од полифенолите.

Научниците се надеваат дека сите придобивки од цвеклото би можеле да им помогнат на луѓето да видат како одредени чести болести, како што е високиот крвен притисок, може да се спречат со урамнотежена исхрана. Цвеклото уште од античко време се сметало за лековито растение. Поради интензивната црвена боја и вредните состојки, лекарите го препорачале за обновување на крвта.

Железото од цвекло е моќно средство за чистење на телото од токсини и градење крв. Токму затоа цвеклото е ефикасно во лекувањето на многу болести предизвикани од токсините. Цвеклото можете да го јадете во салата, варено или сирово, пишува Ординација.

Поради витаминот Ц, сокот од ананас е одличен за одржување на здравјето на срцето, а студиите од Финска и Кина открија дека консумирањето повеќе витамин Ц го намалува ризикот од коронарна срцева болест. Исто така, треба да се забележи дека ананасот одржува нормален крвен притисок.

Потребни состојки:

– 1 шолја бадемово млеко
– 1 ½ шолја сечкан свеж ананас
– ½ шолја свеж сок од портокал
– ½ сечкано варено цвекло
– ¼ чаша сечкани стебленца целер

Подготовка: Сите состојки се ставаат во блендер и се меша додека не се претвори во густ сок. Послужете и уживајте во вкусот!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *