Сè почнува од тироидната жлезда, хормоните, вишокот маснотии: Лекот го имате дома

СЕ ВОДИ ОД ТИРОИДАТА, ХОРМОНИ, ПРЕКРЕМЕНА ДЕБЕЛИСТ: Лекот го имате дома, еве како ПРИРОДНО да го излекувате

Овој вкусен напиток содржи голем број состојки кои ја поттикнуваат работата на тироидната жлезда, а воедно е вистинска бомба од витамини, минерали и антиоксиданси која е добредојдена на сечие мени.

Рецепт

Овој вкусен напиток содржи голем број состојки кои ја поттикнуваат работата на тироидната жлезда, а воедно е вистинска бомба од витамини, минерали и антиоксиданси која е добредојдена на сечие мени.

Рецептот беше споделен од сертифицираниот холистички нутриционистички терапевт Syeda Kiran Zahra Hussain и се состои од:

7 чаши изворска или филтрирана вода
1 чаша сок од 100 проценти брусница
¼ лажичка сув ѓумбир
½ лажичка цејлонски цимет
¼ лажичка морско оревче
¾ чаша свежо исцеден сок од портокал
¼ чаша свежо исцеден сок од лимон
Подготовка:

Загрејте ја водата на оган и пред да зоврие додадете го сокот од брусница, па додадете ги зачините и оставете да се вари на најниска температура 20 минути. Кога ќе се олади на собна температура, додадете сок од портокал и лимон. Количината е обезбедена за еден ден.

Тајната на лековитите својства на напитокот од штитната жлезда

Брусницата е одличен извор на јод, кој е неопходен за здравјето на тироидната жлезда, а овие бобинки содржат дури 400 mcg и се еден од најдобрите природни извори на јод. Соодветниот внес на јод помага во детоксикација на телото, го регулира метаболизмот, растот и развојот.

Ѓумбирот во моментов е многу популарен медицински зачин, и со добра причина, бидејќи навистина делува. Ова вклучува корисен ефект врз тироидната жлезда. Содржи магнезиум кој се покажа како критичен во контролирањето на болестите на тироидната жлезда. Покрај тоа, има антиинфламаторно дејство, што помага да се спречат воспалителни процеси поврзани со хипотироидизам.

Циметот е мулти-корисен лек за тироидната жлезда. Содржи екстракт кој игра важна антиинфламаторна улога во поттикнувањето на изразување на нивоата на mRNA во областите на проинфламаторните цитокини. Лаички кажано, медицинската употреба на цимет би можела да има главна улога во терапијата на неактивна тироидна жлезда. Покрај тоа, циметот има антиинфламаторно дејство и ја намалува отпорноста на инсулин, што е тесно поврзано со развојот на Грејвсовата болест.

Мускатното оревче е природен подобрувач на расположението и седатив, и го стимулира метаболизмот.

Сокот од портокал е богат извор на витамин Ц, кој е неопходен за многу процеси во телото. Содржи идеален сооднос на фруктоза и гликоза, како и минералите магнезиум и калиум.Позитивно делува на тироидната жлезда и ја зголемува глукуронската киселина која ги врзува и ги елиминира токсините од телото и помага во правилното функционирање на хормоните.

Сокот од лимон има вреден нутритивен состав и исклучителни лековити својства за низа болести, помага во детоксикација и го зајакнува имунитетот.

Хипотироидизам се јавува кога тироидната жлезда не произведува доволно хормони. Оваа болест ги зафаќа двата пола, но најчесто жените на возраст над педесет години. Тироидната жлезда го регулира метаболизмот, а ниското ниво на хормони го забавува телото и во исто време бројните процеси, од метаболизмот до телесната температура. Кога не се лекува, може да доведе до сериозни здравствени проблеми.

Ако имате недоволна тироидна жлезда, пијте го овој напиток секој ден. Исто така, јадете храна богата со Б комплекс и железо, како и морски зеленчук како што се алги и алги. Зголемете го внесот на храна богата со витамин А како што се слатки компири, моркови или тикви,

Општо правило е да се јаде здрава и органска храна богата со антиоксиданси.

Избегнувајте храна која може да ја попречи работата на тироидната жлезда – брокула, зелена боја, карфиол, кељ, спанаќ, репа, соја, кикирики, сенф.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *