Колач од бадем и сливи

250 гр лупени блендирани бадеми (+ за посипување)
100 гр шеќер
80 гр кравјо путер (на собна температура)
8 сини сливи
1 појас
1 јајце
2 с. л. Џем од боровинки
1 с. л. Амарето ликер

за основачите:
200 гр сурови бланширани бадеми (поднесени)
50 гр шеќер
1 појас
2 с. л. кравјо путер (на собна температура)

Начин на подготовка:
Бадемите се многу добри за подлоги. Додадете шеќер, путер и белки и повторно изматете.
Добиената смеса се распоредува во форма на курва, така што ги покрива и карпите. Се пече 20-30 минути во рерна загреана на 160 степени, со вентилатор. Се лади. Бадемите за франгипан се дробат со шеќер.

После тоа се матат со путер, јајце, матеница и амарето. Добиениот крем се премачкува преку основата. Одозгора наредете сливи, исчистени од јами и исечете ги на четвртинки. Се премачкува со џем од сливи и се посипува со излупени бадеми. Печете 40-50 минути во рерна загреана на 160 степени, со вентилатор. Се лади, се сече и се служи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *