Телешко месо со портокали

Состојки:
500 гр телешко месо
2 протокали

2 лажици соја сос
1 лажица шеќер
пола лажиче нишесте
1 црвена пиперка

Месотo исечете го на ленти, ставете го да се пржи. На крај додајте црвена пиперка. Може и да биде лута малку.

Од еден протокал изрендајте ја кората и исцедете сок. Додајте соја сос, шеќер, нишесте и промешајте. Смесата истурете ја во месото и повријте 5 минути. На крајот исечете протокал на ленти и додајте во месото.

Сервирајте со ориз.
Добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *