Тоник со лимон и куркума за слабеење

Лимонот и куркумата се одлични додатоци на секоја здрава диета за слабеење. Најдобар начин да ги земете е со мешање. Дали знаевте дека комбинацијата од лимон и куркума помага при слабеење? Лимонот и куркумата се природни алтернативи со различни намени. Тие не се чудо средство за слабеење преку ноќ, но некои ги сметаат за добар додаток на правилната диета за слабеење. Двете од овие состојки можат да го зголемат вашиот метаболизам и да ги контролираат вашите напади на глад. Подолу ќе видите како да користите куркума и лимон за да изгубите тежина и да го подобрите варењето.

Нивниот нискокалоричен внес и значителната содржина на витамини и минерали се одличен додаток на здрав начин на живот. Тие треба да бидат дел од вашата стратегија за слабеење која вклучува добро редовно вежбање.
Слабеење и дигестивни својства на лимонот и куркумата во прашање
Од перспектива на алтернативна медицина, и куркумата и лимонот имаат антиоксидантни и депуративни својства. Тие промовираат елиминација на задржаните течности и го подобруваат здравјето на сите органи и системи на телото. Куркумата е еден од најкористените лековити зачини во традиционалната индиска и кинеска медицина. Овие култури го ценат поради неговите многубројни хранливи квалитети – вклучувајќи добри антиоксидантни и антиинфламаторни ефекти.

Овој природен напиток има ефект на лимон, агруми кое го подобрува антиоксидативното дејство на куркумата и исто така детоксицира.
Придобивките од куркумата
Куркумата е корен кој припаѓа на фамилијата на растенијата Zingiberaceae, во која спаѓа и ѓумбирот. Од античко време се користи како зачин за ароматизирање на храната, но и како основа во голем број алтернативни лекови.

Покрај тоа, неговите аналгетски и антиинфламаторни својства се високо ценети бидејќи ги ублажуваат симптомите на мускулни повреди и нарушувања како што е артритисот. Студиите откриваат дека својствата на куркуматаза се должат на нејзините активни состојки: куркуминоидите и куркуминот, особено.
Поради високата содржина на антиоксиданси, куркуминот го третира оштетувањето на клетките предизвикани од слободните радикали и ја подобрува метаболичката функција за да ви помогне полесно да изгубите тежина. Неодамнешните студии ја поддржуваат позитивната улога на куркуминот во намалувањето на телесната тежина и намалувањето на болестите поврзани со дебелината. Има повеќе истражувања во овој поглед поради улогата на воспаление со низок степен во појавата на прекумерна тежина и дебелина.

Некои од главните хранливи материи во овој зачин се протеини, диетални влакна, ниацин, витамини А, Ц и Е. Исто така содржи минерали како што се калциум, калиум, натриум, железо, магнезиум и цинк.
Придобивките од лимонот. Лимонот е другата активна состојка во овој здрав пијалок. Ги смирува дигестивните нарушувања и го подобрува метаболизмот. Лимоните содржат витамин Ц и пектин, еден вид природни влакна кои го намалуваат апетитот и го подобруваат интестиналниот транзит. Некои студии на животни покажуваат дека лимонот може да помогне при дебелеење. Истражувачите забележуваат дека ова овошје може да помогне да се потисне акумулацијата на маснотии, да се контролира зголемувањето на телесната тежина и да се спречи метаболички синдром.

Поточно, полифенолите се одговорни за ова својство. Забележете, сепак, дека тестовите не се повторија со луѓе. Покрај тоа, полифенолните екстракти кои се користат се посилни од оние во свежото овошје. Покрај сето ова, содржината на витамини и антиоксиданси на овој цитрус помага да се зајакне имунолошкиот систем. Исто така, помага да се намали ризикот од инфекции и респираторни тешкотии.

Подготовка на тоник за варење за слабеење со лимон и куркума
Овој тоник со лимон и куркума е навистина лесен за правење и можете да го користите како додаток за слабеење и помош за варење. Можете да го земате како додаток за слабеење и отстранување на задржаните течности. Исто така, обидете се да додадете прстофат цимет, тој ќе го балансира нивото на шеќер во крвта и ќе спречи таложење маснотии.
Состојки
1 в. топла вода (250 ml)
¼ лажиче. куркума (1,2 g)
Сок од ½ лимон
Нотка цимет (по избор)
Нотка црн пипер
½ лажиче. мед (3 g)

Инструкции
Додадете ја куркумата во топла вода, а потоа измешајте ги сокот од лимон и медот
Погрижете се добро да се измеша бидејќи куркумата има тенденција да се држи до дното
Потоа додадете го циметот и црниот пипер
Оставете го да се вари 5 минути
Како да пиете
Пијте пред или после појадок
Седум дена пијте до две чаши дневно; можете да го користите овој лек за да ви помогне да изгубите тежина за неколку недели
Направете пауза две недели, а потоа почнете повторно да го земате тоникот
Црниот пипер е комплементарна, но неопходна состојка бидејќи ја зголемува апсорпцијата на куркумата.

Други начини на стртриење со лимон и куркума за слабеење
Земањето на овие две состојки како инфузија е еден од најлесните начини да го направите ова. Сепак, постојат и други начини да ги додадете во вашата дневна рутина и да ги искористите нивните својства.
Можете да направите шејк со лимон и куркума и да додадете други состојки како краставица, ананас и целер. На овој начин можете да ги искористите влакната од лимонот, тој има добро заситувачко дејство.
Покрај тоа, можете да ги користите двете состојки за готвење и зачинување на сите видови рецепти и пијалоци. Само посипете куркума во прав или малку сок од лимон во рецептот по ваш избор. Не заборавајте да додадете прстофат црн пипер. Можете исто така да прибегнете кон додатоци од куркума. Тие ја содржат оваа активна состојка во поголеми дози, затоа консултирајте се со лекар пред да ги земете.

Препораки и можни контраиндикации
Овој чај е здрава и едноставна алтернатива за подобрување на вашето здравје и процесот на слабеење. Сепак, не се препорачува во некои случаи, како што се:
Луѓето со заболување на црниот дроб треба да избегнуваат прекумерна потрошувачка на куркума за да не го преоптоварат црниот дроб
Не земајте ако имате камења во жолчката
Куркумата може да го попречи дејството на антикоагулантните лекови; консултирајте се со вашиот лекар ако подлежите на било каков третман со лекови
Не го земајте овој тоник ако сте бремени или доите; не треба да се обидувате да изгубите тежина
Овој тип на инфузија не е лек за прекумерна тежина или дебелина, но може да помогне. Тоа е основен додаток на правилна исхрана, што е добро ако се прави под надзор на лекар или нутриционист. Конечно, редовното вежбање е од суштинско значење за да се зголеми потрошувачката на калории и да се подобри губењето на тежината. Исто така, го подобрува вашето целокупно здравје и кондиција.

Користете лимон и куркума како додаток за слабеење
Хранливите состојки во овој напиток имаат неверојатен ефект врз главните системи на телото и ќе ви помогнат да ја намалите големината на панталоните. Затоа пијте го според горенаведените препораки и подобрете ја вашата благосостојба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *