Топла рафаело овесна каша

Состојки

130 гр овесни снегулки
30 гр кокосови трошки

450 мл домашно кокосово млеко
3 лажици мед

2 лажици сецкани лешници
Подготовка:

1. Во длабок сад на оган на средна температура го ставаме млекото. Ги додаваме овесните снегулки и кокосовите трошки. Ја вариме овесната каша со често мешање, додека не омекнат овесните снегулки . 2. Кога ќе биде готова ја тргаме од оган и го додаваме медот. Промешуваме. Во смесата додаваме сецкани лешници, промешуваме. Сервираме во чинии. Додаваме парчиња банана и цели лешници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *